Puls rynku: Raporty tygodniowe
2013-06-07 16:30 | Sprawdź jak zmieniał się rynek walutowy w tym tygodniu |
Eurodolar powyżej 1,32
W poniedziałek 3 czerwca kurs głównej pary walutowej cechował się podwyższona zmiennością. Przez pierwszą połowę dnia stroną dominującą był popyt, a za taki stan rzeczy odpowiadały dobre odczyty indeksów PMI dla przemysłu z głównych gospodarek Strefy Euro oraz Eurolandu jako całości. W drugiej połowie dnia nastąpiło lekkie odreagowanie i spadek kursu pary EUR/USD, dodatkowo wzmocniony dobrym odczytem z amerykańskiej gospodarki, co z pewnością ucieszyło zwolenników programu QE. Około godziny 16:00 tego dnia eurodolar wyceniany był na 1,2970.
2013-05-24 16:00 | Lepszy tydzień wspólnej waluty. Jak wyglądają kwotowania złotego? |
Eurodolar w górę
Poniedziałkowa sesja przebiegała w spokojnym tonie, w zakresie małej zmienności. Brak było również istotnych impulsów z rynku. Eurodolar pod koniec sesji wyceniana była na 1,2850.
We wtorek (21 maja) główna para walutowa, po porannym nieznacznym wzroście kursu, przez resztę dnia podążała na południe. Około 16:00 tego dnia kurs tej pary wynosił 1,2868. Podczas tamtej sesji nie mieliśmy istotnych odczytów makroekonomicznych.
2013-05-17 16:10 | Przełomowy tydzień na rynkach walut |
Ten tydzień był ważny zarówno w kontekście głównej pary walutowej, jak i głównych par złotowych. Na parze EUR/USD (zgodnie z naszą prognozą) górą były niedźwiedzie i to one dominowały w tym tygodniu. Złoty natomiast systematycznie tracił na wartości.
Problemy wspólnej waluty
W poniedziałek (13 maja) sesja nie przyniosła rozstrzygnięcia na wykresie głównej pary walutowej. Tego dnia niedźwiedzie miały swoją szansę w postaci dobrego odczytu z USA, gdzie w kwietniu sprzedaż detaliczna w tym kraju wzrosła o 0,1% w relacji miesięcznej. Konsensus rynkowy kształtował się na poziomie -0,3%. Dane te jednak tylko na moment umocniły dolara sprowadzając go przez moment nawet na poziom 1,2942. Pod koniec sesji kurs pary EUR/USD wynosił 1,2989.
Dzień później żadnej ze stron, ani popytowi, ani podaży, nie udało na dłużej przejąć inicjatywy, nie byliśmy również świadkami dużej zmienności kursu.
Sytuacji nie zmieniły również odczyty, które wypadły niejednoznacznie, bo o ile produkcja przemysłowa w Strefie Euro pozytywnie zaskoczyła, o tyle na minus trzeba przyjąć odczyt poniżej prognozy indeksu instytutu Zew z Niemiec.
Około godziny 16:00 główna para walutowa była wyceniana na 1,2974.
Środowa sesja przyniosła mocny spadek wartości głównej pary walutowej. Pod koniec sesji jej wartość oscylowała w okolicach 1,2862 PLN. Tego dnia eurodolarowi szkodziły przede wszystkim odczyty o PKB za I kwartał, zarówno te z Niemiec – które są główną lokomotywą gospodarki, jak i z całej Strefy Euro. Dodatkowo pakiet słabszych odczytów z USA sprawił, że wzrosła awersja do inwestycji w bardziej ryzykowna aktywa, jednak z drugiej strony dane te oddalają widmo szybszego zakończenia programu QE w tym kraju.
Wczoraj (16 maja) nastąpiło odreagowanie i wzrost wartości głównej pary walutowej. Wspólnej walucie pomogły w czwartek figury makro, szczególnie odczyty z USA dotyczące rynku pracy i nieruchomości, które wypadły poniżej prognoz – dodatkowo odsuwając widmo wygaszania program luzowania ilościowego (QE) w tym kraju.
Około godziny 16:00 wartość pary EUR/USD wynosiła 1,2905.
2013-05-10 16:00 | RPP zaskakuje. Eurodolar w odwrocie |
Kłopoty eurodolara
W poniedziałek (06 maja) sesja na głównej parze walutowej przebiegała w dość spokojnym, lecz raczej spadkowym tonie. Niedźwiedziom udało się jedynie sprowadzić kurs pary EUR/USD do poziomu 1,31, od którego nastąpiło lekkie odbicie. Pod koniec sesji znajdowaliśmy się na poziomie 1,3109.
Inwestorom nie pomogły tego dnia również odczyty makro, które wypadły dość niejednoznacznie, bo o ile odczyty indeksu PMI dla usług za kwiecień zaprezentowały się całkiem nieźle, o tyle spadła wartość indeksu Sentix dla strefy euro (za maj). Wyniosła ona -15,6 pkt. wobec prognozy -15,2 pkt. i wartości poprzedniej -17,3 pkt. Przypomnijmy, że wskaźnik ten obrazuje poziom nastrojów wśród europejskich inwestorów. Dodajmy również, że spadła sprzedaż detaliczna w eurolandzie w ujęciu rocznym (o 2,4% wobec prognozy -2,2% i wartości poprzedniej -1,7% - odczyt za marzec).
2013-04-26 16:00 | Tydzień osłabienia złotego |
Eurodolar w dół
Poniedziałkowa sesja na głównej parze walutowej przebiegała względnie stabilnie, jednak w lekkim trendzie spadkowym. Pod koniec sesji para EUR/USD była wyceniana na 1,3026.
Tego dnia (poza sprzedażą domów na rynku wtórnym w USA) nie mieliśmy również istotnych figur makroekonomicznych.
We wtorek 23 kwietnia zgodnie z naszymi przypuszczeniami, słabe odczyty ze Strefy Euro oraz najważniejszych gospodarek europejskich pogrążyły tego dnia wspólną walutę i sprowadziły kurs pary EUR/USD poniżej poziomu 1,30. Początek sesji zapowiadał się dość optymistycznie, albowiem po lepszych od prognoz wstępnych odczytach indeksów PMI dla przemysłu i usług z Francji wartość eurodolara wzrastała. Jednak chwilę później bardzo słabe wyniki dla tych samych wskaźników z Niemiec i Strefy Euro sprowadziły kurs tej pary poniżej psychologicznej bariery 1,30. Nastroje inwestujących w euro nieco się poprawiły po południu (po publikacji odczytu indeksu PMI dla przemysłu w USA), który wypadł nieco gorzej od prognoz. Pod koniec sesji główna para walutowa nieco odrabiała straty, a jej kurs wynosił 1,2975.
2013-04-19 16:00 | Ustawiczne próby byków |
EUR/USD powyżej 1,30
W poniedziałek (15 kwietnia) na głównej parze walutowej podjęte zostały kolejne próby przebicia poziomu 1,31 (w konsekwencji nieudane). Tego dnia rozczarował również indeks NY Empire State, który osunął się z 9,24 pkt do 3,05 pkt. Konsensus rynkowy wynosił natomiast 7 pkt. We wtorek sesja upłynęła w konsolidacji, wykres głównej pary znajdował się zarówno na poziomie 1,3029, jak i w pobliżu 1,3150. Jeśli chodzi o figury makroekonomiczne, to podczas tamtej sesji poznaliśmy liczbę pozwoleń na budowę domów w USA, odczytana wartość wyniosła 902 tys. To dużo mniej niż zakładała prognoza (-940 tys.) i znacznie mniej niż wartość poprzednia. Liczba rozpoczętych w marcu budów domów to 1,036 mln zł, co jest wynikiem dużo lepszym od przewidywań i rezultatu lutowego.
2013-04-05 16:00 | Próba natarcia na 1,30 |
Ważne momenty
Tydzień na EUR/USD rozpoczął się w okolicach 1,2815 – 1,2820. 1 kwietnia był jeszcze dniem wolnym w wielu krajach, acz w niektórych państwach opublikowano indeksy makroekonomiczne (w Japonii indeks Tankan, w Chinach PMI dla przemysłu, w USA odczyty PMI i ISM także dla przemysłu). W drugiej połowie dnia i w nocy trwała mozolna wspinaczka na 1,2875, poziom osiągnięty wtedy, gdy w Polsce inwestorzy zapewne jeszcze spali (nad ranem).
We wtorek odczyty indeksów PMI dla przemysłu, publikowane między 9:00 a 10:30, zasadniczo były dość słabe – słabsze niż w lutym, a niekiedy także gorsze od prognoz (Hiszpania, Włochy). Stopa bezrobocia w Strefie Euro wzrosła w lutym do 12 proc. (co właśnie we wtorek się potwierdziło). Zamówienia na dobra trwałego użytku i w przemyśle także okazały się (w USA) nie najlepsze (trochę gorsze od prognoz). W tym kontekście nie dziwi fakt, że wykres eurodolara podążał na południe, osiągając w środę rano nawet 1,2791.
2013-03-29 15:55 | Cypr uratowany? |
Eurodolar mocno w dół
W poniedziałek (25 marca) główna para walutowa nie zdążyła jeszcze odreagować po wcześniejszych spadkach kursu związanych z zamieszaniem na Cyprze, a poniedziałkowa sesja przyniosła znaczny spadek wartości eurodolara. Został on nasilony tego dnia po południu, kiedy to pojawiły się pierwsze wątpliwości co do kondycji cypryjskiej gospodarki po otrzymaniu pomocy oraz co do przyszłości tego kraju w Strefie Euro. Pod koniec sesji główna para walutowa wyceniana była na 1,2877.
Przypomnijmy, że tamtej nocy (z niedzieli na poniedziałek) zostały uzgodnione warunki pomocy dla zagrożonego bankructwem sektora bankowego Cypru. Nowy program przewiduje likwidację jednego z największych banków tego kraju (Laiki), a największy w kraju – Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację. Dzięki tym posunięciom rząd w Nikozji otrzyma pomoc finansową od Strefy Euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld EUR.