Puls rynku: Raporty tygodniowe
2013-08-02 15:50 | Zakres zmienności nieco się poszerzył |
Po zejściu w dół powrót na wyższe poziomy?
Tydzień na eurodolarze rozpoczął się w okolicach poziomów 1,3260 – 1,3290, a potem działo się raczej niewiele. W ogólności zresztą wykres trwa w konsolidacji pomiędzy 1,32 a 1,33. W poniedziałek nie było istotnych danych makroekonomicznych, które mogły wpływać na kurs EUR/USD, we wtorek napłynęły natomiast m.in. wskaźniki koniunktury gospodarczej w Strefie Euro, nie wzbudziły jednak większego zainteresowania. Odnotowano co prawda lekką poprawę sytuacji, ale rynek czekał raczej na środę – czas publikacji takich danych jak np. bezrobocie w Niemczech i Strefie Euro czy PKB w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, w środę FOMC decydował o stopie procentowej dla dolara – nie zmienił jej (jest dalej na poziomie 0-0,25 proc.).
2013-07-26 16:00 | Inwestorzy uwierzyli w dobre odczyty PMI – raport tygodniowy |
Wydarzeniem tego tygodnia były odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług dla najważniejszych gospodarek świata. Sprawdź co jeszcze się wydarzyło w tym tygodniu?
Poniedziałkowa sesja (22 lipca) pomimo tego, że niemal pozbawiona istotnych wydarzeń makro przyniosła nam lekki wzrost wartości pary EUR/USD. Dzień później (podobnie jak w poniedziałek) handel pomimo braku istotnych wydarzeń makro był dość ciekawy. Do głosu dochodziła zarówno strona podażowa jak i popytowa co przekładało się raz na spadek raz na wzrost kursu. Około 16:00 tego dnia wartość pary EUR/USD wynosiła na 1,3187.Na gruncie analizy technicznej bykom nie udało się przebić istotnego oporu na poziomie 1,32 i widać było tego dnia pewną niemoc popytu.
2013-07-19 16:00 | Ben Bernanke nie popsuł nastrojów na rynkach – raport tygodniowy |
Ten tydzień na rynkach walutowych miał być przełomowy. Zobacz czy rzeczywiście tak było?
W poniedziałek (15 lipca) na szerokim rynku informacją dnia była gorsza od prognoz sprzedaż detaliczna w USA. W ujęciu miesięcznym wzrosła ona o 0,4 proc wobec prognozy na poziomie 0,8 proc, natomiast sprzedaż z wyłączeniem samochodów nie zmieniła się wobec maja, prognoza zakładała wzrost o 0,4 proc.. O tej samej porze został opublikowany indeks NY Empire State, wzrósł on do 9,46 pkt., wobec prognozy na poziomie 5,00 pkt. Ten lepszy od prognoz odczyt nie zdołał jednak zamazać generalnie negatywnego wydźwięku danych o sprzedaży i główna para walutowa skierowała się na północ. Około 16:00 jej wartość wynosiła 1,3045.
2013-07-12 16:00 | USA wsparło eurodolara - Raport tygodniowy |
Umocnienie pary EUR/USD
W poniedziałek (8 lipca) na wykresie eurodolara wyhamowała deprecjacja europejskiej waluty, nastąpiło nawet delikatne cofnięcie się na wyższe poziomy. Na silniejszy ruch w górę zabrakło siły. Tego dnia dotarły do nas odczyty o produkcji przemysłowej z Niemiec, które zaskoczyły negatywnie (spadek roczny o 3,4 proc., miesięczny o 1 proc.). Około 16:00 tego dnia główna para walutowa była wyceniana na 1,2870.
2013-07-05 16:00 | Złoty cały czas słaby – podsumowanie tygodnia |
Eurodolar najniżej od maja
W poniedziałek (1 lipca) poznaliśmy serie odczytów indeksu PMI dla przemysłu dla najważniejszych gospodarek europejskich, USA oraz Strefy Euro jako całości. Pomimo lepszego (w większości przypadków) odczytu tego wskaźnika, dane te pozostały niemal bez wpływu na parę EUR/USD, która od niemal tygodnia poruszała się w wąskim zakresie zmian 1,30 – 1,31, przy bardzo małej zmienności.
2013-06-28 16:00 | Jak kształtował się kurs złotego w tym tygodniu? |
Lekkie odreagowanie eurodolara
Poniedziałkowa sesja (24 czerwca) na głównej parze walutowej przebiegała względnie spokojnie, brak było istotnych figur makroekonomicznych. Poznaliśmy jedynie odczyt indeksu Ifo z Niemiec, który wypadł zgodnie z prognozą (105,9 pkt) i nie wpłynął na nastroje inwestorów. Pod koniec sesji eurodolar był wyceniany na 1,3085.
Na gruncie analizy technicznej podczas tamtej sesji dotarliśmy do poziomów z początku czerwca bieżącego roku i w tym rejonie widać było pewną niemoc niedźwiedzi do przebicia wsparcia w okolicach 1,31.
2013-06-21 16:00 | Czarny czwartek zmienia oblicze rynku – raport tygodniowy |
Zobacz co się wydarzyło w tym tygodniu na rynku walutowym
W poniedziałek (17 czerwca) sesja na głównej parze walutowej przebiegała w spokojnym, lekko zwyżkowym tonie. Na wykresie nie widać również było większej zmienności.
Tamtego dnia na parze EUR/USD wrażenia nie zrobiły również dane makro (na czele z indeksem NY Empire State), który wypadł znacznie powyżej prognoz (przypomnijmy: odczyt 7,84 pkt. wobec prognozy -0,5 pkt.)
2013-06-14 16:00 | Rynek długu umacnia złotego – raport tygodniowy |
Eurodolar mocniejszy w tym tygodniu
W poniedziałek (10 czerwca) informacją dnia było podwyższenie perspektywy długoterminowej dla USA, z negatywnej do stabilnej, przez Standard & Poor's Ratings Services (przy czym sam rating nadal wynosi AA+). Na tę informację dolar nieznacznie umocnił się do wspólnej waluty. Warto dodać, że agencje Fitch i Moody's nadal utrzymują rating Stanów Zjednoczonych na najwyższym poziomie "AAA". Ponadto wspólnej walucie zaszkodziły tego dnia słabsze dane ze Strefy Euro. Poniżej prognoz wypadł zarówno indeks Sentix jak i PKB z Włoch. Pod koniec sesji eurodolar był wyceniany na 1,3190.