Puls rynku: Raporty tygodniowe
2013-03-22 16:28 | Podatkowy raj stał się piekłem |
Problem Cypryjski
W tym tygodniu w zasadzie jedna kwestia dominowała na rynkach – problemy Cypru.
Początek tygodnia przyniósł mocny spadek kursu głównej pary walutowej z poziomu 1,3108 do 1,2883.Przyczyną tego zjawiska były doniesienia z Cypru. Rząd tego kraju zamierzał sięgnąć do kieszeni swoich obywateli, aby ratować gospodarkę kraju. W sobotę ministrowie finansów Strefy Euro zgodzili się przeznaczyć na pomoc dla Cypru 10 mld EUR, które zostaną przeznaczone na dokapitalizowanie zadłużonych tamtejszych banków. Warunkiem otrzymania pomocy było jednak wprowadzenie jednorazowego podatku od depozytów (6,75% dla depozytów poniżej 100 tys. EUR i 9,9% w przypadku depozytów powyżej tej wartości), dodatkowo podwyższony miał zostać podatek dla przedsiębiorstw (z 10% do 12,5%.) Cypryjczycy protestowali przeciwko podatkowi i szturmowali bankomaty, jednak banki w tym kraju, jak później się dowiedzieliśmy, będą zamknięte do najbliższego wtorku (zresztą odpowiednie kwoty na depozytach i tak zostały już zabezpieczone). W zamian mieszkańcy mieli otrzymać akcje swoich banków. Prezydent Nikos Anastasiadis dodał, że takie kroki są konieczne, aby uniknąć bankructwa.
2013-03-15 16:00 | Przegląd tygodnia. Zobacz jak wyglądał w tym tygodniu rynek walutowy |
Dobre nastroje na głównej parze walutowej
W tym tygodniu największą uwagę rynku przykuwały środowe wyniki sprzedaży detalicznej w USA oraz piątkowe odczyty dynamiki inflacji konsumenckiej w USA i Strefie Euro. Dodatkowo w czwartek mieliśmy poznać dane z amerykańskiego rynku pracy (liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych).
11 marca w poniedziałek na głównej parze walutowej mieliśmy dość ciekawą sesję, jednak zmienność kursu pozostawała względnie nieduża. Podczas tej sesji opublikowane zostały dane o PKB za IV kwartał Grecji, gdzie odczytana wartość wyniosła 5,7 proc. w ujęciu rocznym i był to nieco lepszy wynik od odczytu wstępnego, który wynosił 6 proc. Wcześniej poznaliśmy odczyt finalny PKB za IV kwartał z Włoch, gdzie odczytana wartość wyniosła -2,8 proc wobec prognozy -2,7 proc
Pod koniec sesji para EUR/USD była wyceniana na 1,3004, choć tego dnia zanotowaliśmy spadek nawet do poziomu 1,2988.
Dzień później, we wtorek nie mieliśmy istotnych odczytów makroekonomicznych, a z ważniejszych figur makroekonomicznych poznaliśmy jedynie dane o inflacji konsumenckiej z Włoch i Niemiec oraz wyniki produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. O ile dwa pierwsze odczyty nie zaskoczyły, to bardzo rozczarowały wyniki produkcji przemysłowej na Wyspach (przypomnijmy -2,9% (r/r) i -1,2% (m/m) wobec prognoz -1,1% i 0,1%). Te dane dały impuls do przeceny funta.
2013-03-08 16:00 | Tydzień banków centralnych. Zobacz jak zmienił się rynek walut? |
Mijający tydzień stał zdecydowanie pod znakiem banków centralnych. W tym tygodniu swoje posiedzenia miał zarówno EBC jak i BOJ, RBA, BOC oraz obradowała nasza RPP. Dodatkowo dziś poznaliśmy istotne dane z amerykańskiego rynku pracy.
Eurodolar poniżej 1,31
W poniedziałek (4 marca) sesja przebiegała dość sennie, bez większej zmienności kursu, nie przyniosła również przełomu, jeśli chodzi o kierunek podążania wykresu na głównej parze walutowej. Kilkukrotnie przebijany był od góry istotny poziom 1,30, jednak bykom zawsze udawało się wyprowadzić kurs powyżej tej linii.
2013-03-01 16:00 | Newralgiczny poziom naruszony. Czy w przyszłym tygodniu będziemy świadkami osłabienia naszej waluty względem dolara? |
Wybory we Włoszech kształtują nastroje
W tym tygodniu pomimo wielu odczytów makro, najważniejszym wydarzeniem kreującym nastroje na rynkach były wybory do parlamentu włoskiego. Cofnijmy się do poniedziałku i zobaczmy jak kształtowały się kursy walut w tym tygodniu.
2013-02-22 16:00 | Ciekawy tydzień na rynku walutowym. Sprawdź co się wydarzyło |
Pogorszenie nastrojów na eurodolarze
W poniedziałek (18 lutego) główna para walutowa oscylowała w okolicach 1,3350, sesja była dość „senna,” nie było również wielu impulsów ze strony szerokiego rynku, taka sytuacja po części była spowodowana brakiem Amerykanów na rynku, którzy obchodzili „Dzień Prezydenta”. Pod koniec sesji byliśmy na poziomie 1,3360.
2013-02-15 16:00 | Niemcy i Strefa Euro zatapiają eurodolara. Złoty słabszy w tym tygodniu |
Eurodolar nadal w dół
W poniedziałek (11 lutego) przez niemal całą sesję, zmiany na głównej parze walutowej były kosmetyczne. Dopiero ostatnia godzina handlu przyniosła bardziej zdecydowany ruch na południe i około godziny 16:00 byliśmy na poziomie 1,3365. Tego dnia jedynym ciekawym wydarzeniem było spotkanie ministrów finansów Strefy Euro.
Wtorkowa sesja na eurodolarze przebiegała w okolicach poziomu 1,34. Tego dnia około godziny 11:00 byki próbowały przeprowadzić „atak” i wybić się z niemal dwutygodniowego kanału spadkowego. Niestety próba ta zakończyła się niepowodzeniem i i pod koniec sesji znajdowaliśmy się na poziomie 1,3431. Tego dnia na rynek walutowy wpływ miały przede wszystkim wypowiedzi polityków (w tym wypadku przedstawicieli G7).
2013-02-08 16:00 | Raport tygodniowy - Mario Draghi i Marek Belka w centrum uwagi |
W tym tygodniu niewątpliwie pierwsze skrzypce grała RPP i późniejsze wypowiedzi prezesa NBP oraz EBC i konferencja z udziałem Mario Draghiego . Spójrzmy jak zmieniał się w tym tygodniu rynek walutowy.
W poniedziałek rano (4 lutego) nie mieliśmy wielu wydarzeń makroekonomicznych, z tego też względu na wartość głównej pary wpływ miały głównie siły popytu i podaży oraz nastroje globalne. Podczas tej sesji kurs głównej pary walutowej mocno spadł. Około godziny 16:00 wartość eurodolara wynosiła 1,3565
2013-01-25 16:10 | Niemcy, USA i zawirowania walut |
Rajd byków
W tym tygodniu najwięcej szumu było wokół pozytywnych doniesień z niemieckiej gospodarki, a także niektórych optymistycznych danych z USA. Duże wrażenie na inwestorach i ekonomistach zrobił bardzo pozytywny odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który wyniósł (odczyt podano we wtorek o 11:00) aż 31,5 pkt, choć spodziewano się znacznie mniejszej liczby, mianowicie 12 pkt (co i tak było sporym optymizmem, biorąc pod uwagę 6,9 pkt z grudnia).
Nie uprzedzajmy jednak wydarzeń. Na eurodolarze tydzień rozpoczął się dość leniwie: przez cały poniedziałek (od północy do północy, biorąc pod uwagę nasz czas) wykres poruszał się w konsolidacji pomiędzy 1,33 a 1,3330, pomijając drobniejsze, chwilowe wychylenia. Tego dnia opublikowano zresztą tylko jedną figurę makro – inflację producencką w Niemczech, która w relacji rocznej wyniosła 1,5 proc., więc okazała się niższa od prognoz.