Puls rynku: Raporty tygodniowe
2013-01-18 16:00 | Tydzień po znakiem odczytów makro – raport tygodniowy |
W tym tygodniu nastroje na rynkach były kształtowane przez odczyty makroekonomiczne z największych gospodarek świata i Polski oraz wypowiedzi polityków i różnej maści decydentów.
Mocny spadek w końcówce tygodnia
W poniedziałek 14 stycznia w kalendarzu nie mieliśmy wielu wydarzeń makroekonomicznych. Najważniejszym z nich był raport dotyczący produkcji przemysłowej w Strefie Euro. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 3,7%, wobec prognozy 3,2% i wartości poprzedniej -3,3%. Są to, więc słabsze dane, ale biorąc pod uwagę, że dotyczą one listopada, rynek podszedł do nich neutralnie i nie było widać większej reakcji na głównej parze walutowej. Kurs pary EUR/USD przez niemal całą sesję osuwał się na południe, pod koniec sesji wynosił 1,3348.
We wtorek rano główna para walutowa wyceniana była na 1,3342. A podczas tamtej sesji, pomimo wielu odczytów z różnych gospodarek, kurs głównej pary nie zachowywał się zbyt impulsywnie. Widoczny był niewielki spadek. Pod koniec sesji wartość eurodolara wynosiła to 1,3327.
Jeśli chodzi o same odczyty, kilka z nich zaskoczyło.
W 2012 roku niemiecka gospodarka zanotowała wzrost na poziomie 0,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego, są to pierwsze szacunki rocznej dynamiki. Prognozy mówiły o wzroście o 0,8 proc.
Poznaliśmy też pakiet danych z USA. Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,4 proc., prognoza mówiła o wzroście o 0,2 proc - podał Departament Handlu w komunikacie.
Zaskoczył natomiast wskaźnik nastrojów gospodarczych NY Empire State. Indeks spadł do -7,78 pkt. w styczniu z -7,30 pkt. w poprzednim miesiącu, wobec prognozy 2 pkt - podał Fed.
Pozytywnie za to zaskoczyła nadwyżka w handlu w strefie euro, która w listopadzie 2012 r. wyniosła 13,7 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (n.s.a), wobec nadwyżki 9,3 mld euro w poprzednim miesiącu. Rynek spodziewał się 10,0 mld euro.
Tak jak wspomniałem powyżej, pomimo tych impulsów kurs pary EUR/USD zdawał się ignorować te sygnały.
2013-01-11 16:00 | RPP, EBC – rozdawały karty w tym tygodniu. Złoty mocniejszy |
RPP, EBC – rozdawały karty w tym tygodniu. Złoty mocniejszy
Eurodolar powyżej 1,33
Obecny tydzień przyniósł nam kilka ważnych wydarzeń, między innymi decyzję Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp oraz późniejszą konferencje po posiedzeniu RPP. Wypowiedzi Mario Draghiego oraz dość duże zmiany kursów walut.
7 stycznia w poniedziałek sesja przebiegała w niemrawym tonie. Brak było znaczących impulsów, a inwestorzy nie przejawiali chęci do bardziej zdecydowanych ruchów. Wydaje się, że rynek czekał na kolejne dane makro (które miały się pojawić w kolejnych dniach) oraz na czwartkową konferencje prasową po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego i jego ewentualną decyzję w sprawie stóp procentowych.
Tego dnia na parze EUR/USD nadal nie udało się przebić wsparcia na poziomie 1,30, a wartość tej pary wynosiła wtedy 1,3060.
2013-01-04 16:00 | Tydzień słabszego złotego z porozumieniem w tle |
Eurodolar blisko poziomu 1,30
Z racji nowego roku, który rozpoczął się w tym tygodniu, dzisiejsze podsumowanie tygodnia będzie nieco krótsze niż zwykle. Niewątpliwie wydarzeniem tego tygodnia jest porozumienie w sprawie klifu fiskalnego za oceanem.
W miniony poniedziałek (31 grudnia) w kalendarzu nie mieliśmy istotnych publikacji makroekonomicznych. W wielu krajach był dzień wolny lub sesja była skrócona. W Polsce pracowaliśmy, ale nasza giełda była nieczynna. Kurs pary EUR/USD pary w tamtym momencie wynosił 1,3189.
2 stycznia dotarła do nas informacja, że za Oceanem osiągnięto porozumienie w sprawie klifu fiskalnego, czyli jednoczesnego zniesienia ulg podatkowych i znacznego ograniczenia wydatków federalnych, co (zdaniem ekonomistów) mogłoby spowodować silną recesję w gospodarce amerykańskiej. Dzięki porozumieniu uda się tego efektu (przynajmniej częściowo) uniknąć. Zdecydowano o podwyżce podatków z 35 do 40 procent dla obywateli zarabiających ponad 400 tysięcy dolarów, ale ciągle nie ma porozumienia w sprawie obniżenia wydatków i podwyższenia limitu zadłużenia. Na rozwiązanie tych problemów politycy dali sobie czas do połowy lutego
2012-12-28 16:00 | Świąteczny tydzień niemal neutralny dla rynku złotego |
Klif fiskalny nadal ciąży rynkom
Podsumowanie tygodnia z racji świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w większości państw zachodnich w tym tygodniu będzie krótsze niż zwykle.
Poniedziałkowy kalendarz wydarzeń gospodarczych był pusty. Tego dnia para EUR/USD rozpoczęła dzień od wzrostu wartości, by w drugiej połowie stracić wypracowany „zysk”. Również w poniedziałek spadł Indeks Apetytu na Ryzyko (Risk Appetite Index - RAI), wyliczany przez ekonomistów banku Lloyds. To sugerowało, że rajd Świętego Mikołaja dobiega końca.
We wtorek i w środę, z racji Świąt nie mieliśmy zbyt wielu istotnych wydarzeń na szerokim rynku. Jednak od środy (26 grudnia) handel już funkcjonował i przy zmniejszonych obrotach kurs pary EUR/USD szedł na północ, dochodząc niemal do grudniowych maksimów, tj. do 1,3307. W tamtej chwili (27 grudnia około 13:30) wartość pary EUR/USD wyniosła 1,3282.
2012-12-21 16:45 | Raport tygodniowy - złoty mocniejszy pomimo zapowiadanego końca świata |
Eurodolar na koniec tygodnia oscyluje w okolicach 1,3180
W poniedziałek para EUR/USD zachowywała się bardzo statycznie, bez większych odchyleń. Na kurs eurodolara nie wpłynęły również publikowane wskaźniki makroekonomiczne w tym bardzo słaby odczyt indeksu NY Empire State (przypomnijmy, odczyt -8,1pkt. wobec prognozy na poziomie -0,5 pkt. i wartości poprzedniej -5,22 pkt.).
2012-12-14 16:00 | Raport tygodniowy – Decyzje FOMC nie zaskoczyły |
Para EUR/USD powyżej 1,30
Ten tydzień na parze EUR/USD przyniósł nam wzrost kursu, który z poziomu 1,2885 (10 grudnia) wspiął się do poziomu 1,3118 dziś (14 grudnia).
W poniedziałek nie mieliśmy istotnych odczytów makroekonomicznych, w dużej mierze kursy walut były kształtowane przez siły podażowe i popytowe. Warto dodać, że tego dnia Parlament Europejski głosował nad przyszłorocznym budżetem Unii.
We wtorek sesja na rynku eurodolara przebiegała w głównej mierze pod dyktando byków. Kurs pary EUR/USD wzrósł do poziomu z 6 grudnia. Tendencja aprecjacji euro w stosunku do dolara została szczególnie wzmocniona po bardzo optymistycznym odczycie indeksu instytutu ZEW, który, pomimo że nie należy do najważniejszych, w razie dużych odchyleń jest w stanie wpłynąć na rynek (przypomnijmy, że odczytana wartość wyniosła 6,9 pkt wobec prognozy -12 pkt). Publikacja tej wartości dała bykom mocny argument do wzrostów, pokazujący, że najsilniejsza z gospodarek Strefy Euro wydaje się być mocniejsza niż uważał dotąd rynek.
2012-12-07 16:15 | Podsumowanie tygodnia. Wypowiedzi Mario Draghi trzęsą walutami. |
Zmiana kursu Eurodolara
Obecny tydzień był dość ciekawym okresem, zarówno za względu na wydarzenia rynkowe, jak i zmiany na wykresie, do których te pierwsze doprowadziły. Kurs eurodolara w ciągu tych siedmiu dni wahał się między 1,2896 USD (dziś), a 1,3125 w dniu 5 grudnia. Wtedy byliśmy też świadkami zmiany trendu z wzrostowego na spadkowy. Obecny tydzień spowodował również kilka mocniejszych ruchów na wykresie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie wydarzenia wpłynęły w tym tygodniu na kurs pary EUR/USD.
Z niedzieli na poniedziałek za oceanem doszło do spotkania sekretarza Skarbu USA Timothy Geithnera ze spikerem Izby Reprezentantów Johnem Boehnerem. Jego tematem, jak można było się domyślać, była próba rozwiązania możliwości wystąpienia klifu fiskalnego. Niestety, rozmowy nie wniosły nic nowego do sprawy, a po spotkaniu politycy obwiniali się nawzajem za brak porozumienia. W poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów finansów Strefy Euro, a jego tematem nie była jak poprzednio wyłącznie Grecja, ale również pogrążony w kryzysie Cypr oraz bankrutujące hiszpańskie banki. Jednak motywem przewodnim nadal pozostawał grecki dług.
2012-11-23 16:10 | Czy doszliśmy do granic umocnienia złotego? |
Tydzień wzrostów eurodolara
Przez większość część tygodnia eurodolar umacniał się na fali dobrych nastrojów na rynku. Wspomniany proces trwa nieprzerwanie od 13 listopada, a dziś wykres doszedł do nie notowanego od listopada poziomu 1,2925 USD. Amplituda wahań kursu wynosiła od 1,2738 USD w środę (21 listopada), kiedy to ministrowie finansów Strefy Euro oraz przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie osiągnęli porozumienia w sprawie odmrożenia kolejnej transzy pomocy dla Grecji, do wspomnianego poziomu 1,2925 USD dzisiaj. We wtorek 20 listopada został przełamany krótkoterminowy trend spadkowy. Natomiast w czwartek 22 listopada przełamany został lokalny opór na poziomie 1,2880.