FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

21 grudzień 2024

Puls rynku

2019-04-12 08:27

Po słowach Fed-eralnych prominentów

Raporty codzienne

Kondycja eurodolara
Eurodolar tkwi nadal w starej, dobrej konsolidacji - z grubsza od 1,1180 do 1,1515, choć oczywiście w ostatnich dniach wahania nie były tak duże, w żadnym razie.

Mamy zatem 1,1280. Wczoraj nie było za wiele danych makro, ale za to pojawiło się kilka dość gołębich wypowiedzi z ust przedstawicieli Fed: Claridy, Brainard i Bullarda. W podobnym tonie mówił p. Kudlow, doradca prezydenta Trumpa. Ogólna wymowa była tak: normalizacja polityki w zasadzie już się zakończyła, jesienią sfinalizowany zostanie proces wstrzymywania reinwestycji odsetek od skupionych niegdyś obligacji, stopy procentowe powinny pozostać na obecnych poziomach, a ich ewentualne zmiany, w domyśle: zwyżki, będą efektem jednostkowych, konkretnych doniesień ekonomicznych, a nie elementem całościowej strategii.

2019-04-11 21:22

Clarida, Bullard i Kudlow

Raporty codzienne

Wieści z USA
Normalizacja polityki monetarnej w USA zakończyła się, a obecne stopy procentowe powinny zostać utrzymane przynajmniej przez cały rok 2019: tak uważa p. Bullard z FOMC, a więc jeden z tych, którzy sterują polityką monetarną Fed. Owszem, można jeszcze to i owo zmienić, ale wszelkie ruchy, w tym ruchy w górę, będą efektem konkretnych danych makro, a nie realizacji programowej strategii. Tak właśnie ów prominent uważa.

Wtóruje mu Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Trumpa, który powiedział wręcz, że jest możliwe, iż za jego życia stopy już nie będą podnoszone. Trochę chyba przesadza, bo lat ma dopiero  72 (rocznik 1947), a źle mu nie życzymy, ale przesłanie jest jasne. Z kolei p. Clarida z FOMC mówił, że gospodarka USA spowalnia w porównaniu ze ścieżką roku 2018.

2019-04-10 22:07

Wieści z EBC, wieści z MFW i Fed

Raporty codzienne

Główna para
Eurodolar nie przeżył dziś gigantycznego szoku - ale owszem, wykonano ruch, który w skali kilkudniowej (czy nawet kilkunastodniowej) może się jawić jako względnie duży. Był to spadek z 1,1285 do 1,1230. Dolar się umocnił: mianowicie po 14:30, w czasie konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego.

EBC nie zmienił stóp procentowych, to oczywiste: nikt tego nie oczekiwał. Wymowa konferencji była jednak dość gołębia. Mario Draghi potwierdził, że w razie czego szefostwo EBC gotowe jest do użycia wszelkich narzędzi, które zapewniłyby prowadzenie inflacji w kierunku celu. Wspomniał też o szczegółach nowej operacji TLTRO, a ściślej: o tym, że będą one podawane podczas kolejnych spotkań. Zalecił zastanowienie się nad tym, czy aby na pewno należy odchodzić od ujemnych stóp, zapowiedział też spadek inflacji w przyszłych miesiącach.

2019-04-10 07:22

Fed, FOMC i waluty

Raporty codzienne

Co z główną parą?
W zasadzie - nic nowego. Mamy obecnie kurs 1,1260. Oczywiście w relacji do wczorajszych maksimów to objaw wzmocnienia dolara, jako że wczoraj notowania podchodziły do 1,1285, ale zarazem jesteśmy w rejonie wczorajszych początków dnia czy też doby.

Co więcej, w szerszej retrospektywie i perspektywie to cały czas ta sama, wielomiesięczna konsolidacja, która ciągnie się od jesieni. W marcu i kwietniu trochę się u dołu poszerzyła, teraz za jej wsparcie wypada uznać rejon 1,1180-85.

Para GBP/EUR jest na poziomie 1,16, wczoraj schodziła poniżej 1,1560, ale był i ponad poziomem 1,1630. Przypomnijmy, że w poniedziałek obie izby parlamentu GB przyjęły ustawę, która zmusza premier May do opóźnienia Brexitu.

2019-04-09 09:31

Cóż nowego można rzec?

Raporty codzienne

Ano, niewiele...
Taka prawda: eurodolar porusza się w starej konsolidacji, tak więc jeśli nie interesuje nas szybkie rozgrywanie miniaturowych zmian, jeżeli patrzymy na to wszystko z szerszej perspektywy - to mamy marazm.

Oto bowiem kurs klaruje się w granicach 1,1265-70. To znaczy, że po kilku dniach szusowania po bardzo niskich poziomach, rzędu nawet 1,1180-85, wracamy w głąb trendu bocznego. Dolar trochę traci, euro nieco zyskało, ale długoterminowa retrospektywa pokazuje nam, że wszystko jest po staremu.

W miarę pozytywnie wypadł wczoraj indeks Sentix, mierzący nastroje inwestorów Eurolandu: oczekiwano -2 pkt, a było -0,3 pkt. Dane z USA o zamówieniach krążyły w pobliżu prognoz, a poza tym mogliśmy się przekonać, że w Niemczech dynamiki eksportu i importu były gorsze od założeń.

2019-04-08 07:50

Euro i dolar po danych z rynku pracy USA

Raporty codzienne

Nowy tydzień
W piątek 5 kwietnia poznaliśmy payrollsy - dane z rynku pracy USA. Stopa bezrobocia utrzymała poziom 3,8 proc., płaca godzinowa rozczarowała swoją dynamiką m/m i r/r (w stosunku do prognoz), ale za to trochę lepsze od założeń były dane o zmianie zatrudnienia - zwłaszcza w relacji do mizernych wyników z lutego.

Teraz czekamy na kolejne dane. Dziś poznamy o 8:00 bilans handlu zagranicznego Niemiec, o 10:30 indeks Sentix dla Strefy Euro, o 16:00 dane z USA o zamówieniach za luty w trzech kategoriach. Poza tym będą też inne dane, niezwiązane z eurodolarem, np. te z Kanady (o budowie domów, o 14:15 i 14:30) czy ze Szwecji (o produkcji przemysłowej, godzina 9:30).

2019-04-05 07:27

Odwieczne dane pierwszego piątku

Raporty codzienne

O pracy i płacy
Jest w tym pewna prawidłowość, a nawet monotonia: co miesiąc w pierwszy piątek (czasami bywają wyjątki, ale rzadko) otrzymujemy tzw. non-farm payrolls, czyli oficjalne, rządowe dane z USA na temat zatrudnienia, bezrobocia i wynagrodzeń w miesiącu poprzedzającym publikację. Dane te poprzedza środowy raport ADP, prywatnej firmy, który zresztą w praktyce nieraz od payrollsów odbiega.

Tak więc dziś też mamy owe odczyty, tradycyjnie o 14:30. Mogą być istotne dla giełd i dla eurodolara, także dla przyszłej polityki Fed. Na razie eurodolar jest w obszarze 1,1225-30, zatem wciąż w dolnych rejonach starej konsolidacji. Wsparcie jest przy 1,1180-85. O 8:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech za luty - a przypomnieć powinniśmy, że wczoraj nader silnie rozczarowały dane o zamówieniach w przemyśle naszych zachodnich sąsiadów.

2019-04-04 22:32

Mizerne zamówienia w przemyśle Niemiec

Raporty codzienne

Wieści z Zachodu i Wschodu
Wall Street Journal podał, że prezydent Trump ma ogłosić dziś informację na temat daty planowanego spotkania z Xi Jinpingiem na temat ceł i konfliktu handlowego. Biały Dom zdementował jednak te pogłoski (cóż, jak wiadomo, należy wierzyć tylko w informacje zdementowane, a przynajmniej nie warto wierzyć w niezdementowane...).

Trump przyznał jednak, że przymierza się do wielkiego paktu z Chinami, dotyczącego kwestii własności intelektualnej. A w każdym razie, że tylko taki "big deal" go interesuje. Mówił też o nałożeniu ceł na samochody z Meksyku lub zamknięciu granicy z tym krajem.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice