Puls rynku
2018-10-09 10:09 | Pomyślne wieści na temat polskiego PKB |
Raporty codzienne |
Walutowe przetasowania
Główna para walutowa rezyduje teraz na poziomie 1,1475. Wykres od paru dni tkwi w stanie konsolidacji. Technicznie rzecz biorąc, sytuacja jest dość zabawna: z jednej strony przebito wsparcie w pobliżu 1,15, naruszając w ten sposób kilkumiesięczny trend boczny (uprzednio naruszony tymczasowo w sierpniu); a z drugiej strony tak naprawdę ciągle balansujemy na tym wsparciu lub w pobliżu.
Europa - albo Bruksela - niepokoi się o Włochy i ich budżet. Włochy - i znów będziemy rozumować stronami... - z jednej strony uspokajają UE, iż nie mają zamiaru opuszczać tej organizacji, z drugiej zaś podkreślają, iż nie mogą i nie chcą stosować się do unijnych regulacji. Przynajmniej nie w stu procentach.
2018-10-08 21:23 | Europejskie wiadomości |
Raporty codzienne |
Sytuacja rynkowa
Eurodolar krążył dziś po poziomach raczej niskich, co oznacza, że waluta amerykańska jest mocna, a waluta "europejska" (cudzysłów, bo jednak nie obejmuje ona swym zasięgiem całego kontynentu czy choćby całej Unii) - słaba.
Od 4 października mamy wahania w rejonie 1,1460 - 1,1540. Dziś jednak zakres zmian był mniejszy, zwłaszcza po południu - tylko 1,1460 - 1,1490. Teraz jesteśmy w pobliżu tej górnej granicy. Europa ma swoje problemy, a przynajmniej Unia czy w szczególności Strefa Euro: rentowność włoskich obligacji 10-letnich przekroczyła dziś poziom 3,50 proc. Komisja Europejska z niepokojem przyjęła plan włoskiego budżetu, zaprezentowany przez rząd w Rzymie. Nie pomogło to, że minister Savona, odpowiedzialny za sprawy europejskie w rządzie, zapewnił oficjalnie, iż nikt w gabinecie nie chce, by Italia opuściła UE. Równocześnie jednak określił reguły narzucane przez UE w kwestii budżetu za coś porównywalnego z wzięciem przez Włochy kursu na górę lodową.
2018-10-08 09:41 | Wrażenia z rynku pracy USA |
Raporty codzienne |
Sytuacja, jaką widzimy
Eurodolar plasuje się w pobliżu poziomu 1,15. Nieco niżej - przy 1,1465 - można wyróżnić poziom wsparcia. Dolar jest nadal dość mocny i są pewne problemy z jego ewentualnym osłabieniem. Cóż, dane z rynku pracy, które poznaliśmy w piątek, teoretycznie były rozczarowujące - ale nie do końca, bo np. mocno zrewidowano w górę wyniki z sierpnia.
W tej sytuacji nie można mówić, by Rezerwa Federalna miała się wycofać ze ścieżki podwyżek stóp. Zresztą, nie tak dawno mieliśmy wypowiedź Jerome Powella, szefa Fed, który stwierdził, że do neutralnego poziomu oprocentowania jest jeszcze daleko.
2018-10-05 23:50 | Pieniądze i pieniążki |
Raporty codzienne |
Nic już nie wiadomo
Zapowiadaliśmy, iż payrollsy, czyli rządowe dane z rynku pracy USA, mogą się okazać bardzo różne od raportu ADP, który ukazał się w środę, a który mówił o tych samych poniekąd rzeczach.
Według ADP we wrześniu przybyło 230 tys. nowych miejsc pracy, a spodziewano się tylko 185 tys. Wynik z sierpnia to 168 tys. Co natomiast powiedziały nam payrollsy? Ano, że zatrudnienie wzrosło we wrześniu o 134 tys. przypadków, choć prognozowano 180 tys. Wynik jest więc, w przeciwieństwie do ADP, rozczarowujący. Z drugiej strony, nawet to nie jest do końca jasne. Oto bowiem rezultat z sierpnia w ramach rewizji znacznie poprawiono - z 201 tys. do 270 tys. I teraz: czy powinniśmy na wrzesień spodziewać się więcej czy mniej niż prognozowano jeszcze dziś rano?
Pytania się mnożą, a eurodolar jest na 1,1520-25. O 16:00 dobił nawet do 1,1550. Rynek wzmocnił euro na fali payrollsów i gdzieś chwilowo zanikła pamięć o dobrych odczytach indeksów PMI dla usług tudzież o wypowiedzi Jerome Powella, według którego daleko jeszcze do neutralnego poziomu stóp. To zaś sugeruje dalsze podwyżki.
2018-10-05 09:30 | Praca na całego |
Raporty codzienne |
Czekamy na 14:30
W istocie - o 14:30 poznamy klasyczne, standardowe dane z rynku pracy USA - klasyczne w tym sensie, że powszechnie uważane za kluczowe dla pary eurodolarowej oraz dla giełdy w USA. To tzw. non-farm payrolls - wieści o zmianie zatrudnienia (we wrześniu), o bezrobociu i płacy godzinowej.
W środę mieliśmy już raport ADP, raport prywatnej firmy Automatic Data Processing. W teorii jest on jakimś wstępem do payrollsów, tzn. mówi o tych samych rzeczach. W praktyce nieraz się od nich różni. W każdym razie w tym miesiącu ADP wypadł bardzo przyzwoicie. Dobre były też wartości PMI i ISM dla usług w Stanach.
2018-10-04 21:13 | Włochy, Brexit, Zjednoczone Stany |
Raporty codzienne |
Na rynku euro, dolara i funta
Główna para walutowa, łącząca euro i dolara, klaruje się przy 1,1515. Dziś strona grająca na rzecz euro próbowała podbić kurs wspólnego pieniądza tak, by wykres wrócił ponad wsparcie, do dawnej konsolidacji. Stąd maksima przy 1,1535, których jednak nie utrzymano na wieczór.
To, że dolar się tak intensywnie wzmocnił (wczoraj wykres spadł do 1,1465), to w pewnej mierze efekt dobrych odczytów makro (PMI i ISM dla usług, raport ADP), a w pewnej - skutek wypowiedzi J. Powella, szefa Fed, uznanej za jastrzębią (iż daleko jeszcze do neutralnego poziomu stóp). Poza tym w Europie indeksy PMI dla usług Niemiec i Eurolandu były raczej takie sobie, a do tego w tle mamy kryzys na linii Rzym - Bruksela. Dziś Luigi Di Maio, wicepremier, zapewnił, iż budżet projektowany przez rząd jest oparty na solidnych podstawach, minister Tria pozostanie szefem resortu finansów, a historie o planach zmian personalnych w gabinecie to jedynie medialne pogłoski.
2018-10-04 10:39 | Radzili nad polityką pieniężną |
Raporty codzienne |
Forex na świecie
Raport ADP od dawna ma zwyczaj mocno rozmijać się z późniejszymi o parę dni rządowymi payrollsami, ale dla formalności trzeba powiedzieć, że wczorajszy odczyt był pozytywny. Zatrudnienie we wrześniu wzrosło o 230 tys. posad, gdy oczekiwano 185 tys.
Dobrze wypadły też indeksy PMI i ISM dla usług w USA - w obu przypadkach rezultaty były powyżej prognoz. Tymczasem w Niemczech uzyskano wynik poniżej założeń, zaś w Strefie Euro jako całości - równy prognozie wynoszącej 54,7 pkt.
Piłka jest mocno po stronie dolara. Wykres zszedł poniżej 1,15 - w istocie dziś nad ranem mieliśmy nawet 1,1460-65. To znaczy, że konsolidacja, która trwa od maja, została rozbita - podobnie jak wcześniej przebito ją (tymczasowo) w sierpniu. W teorii granicą może być teraz 1,13 - choć oczywiście nie twierdzimy, że dziś czy jutro osiągniemy takie poziomy. Zdaniem J. Powella stopy procentowe w Stanach wciąż są dalekie od poziomów neutralnych, a takie stwierdzenie można odczytywać jako sugestię, iż podwyżki stóp będą swobodnie kontynuowane.
2018-10-03 08:37 | PMI do usług! |
Raporty codzienne |
W szerokim świecie
Wczoraj eurodolar bardzo zbliżył się do 1,15 i niemal naruszył tę granicę. W ten sposób mocno przetestowano wsparcie konsolidacyjne, które jednak ostatnim rzutem się obroniło i stąd dziś rano najpierw mieliśmy 1,1540, a teraz wręcz 1,1580. Euro zatem powoli odzyskuje na wartości.
Zdaje się, że to po prostu techniczna reakcja na początek dnia, aczkolwiek można też zauważyć krążącą po mediach informację o tym, iż Włochy, mimo wszystkiego, co mówi o nich Bruksela, chcą obniżyć deficyt budżetowy do 2 proc. - ale dopiero w roku 2021. Na rok przyszły ma to być 2,4 proc.
Dziś w programie mamy przede wszystkim indeksy PMI dla usług: Hiszpanii (o 9:15), Włoch (o 9:45), Francji (o 9:50), Niemiec (o 9:55) i Strefy Euro (o 10:00), a potem Wielkiej Brytanii (o 10:30). O godzinie 11:00 mamy drugi odczyt dla całego Eurolandu: mianowicie sprzedaż detaliczną za sierpień. Prognozy to +0,2 proc. m/m oraz +1,6 proc. r/r.