FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku

2018-10-26 09:46

W piątek czekamy na amerykańskie PKB

Raporty codzienne

Atmosfera na rynku
Kurs głównej pary walutowej schodził wczoraj nawet poniżej 1,1360, dziś rano mamy ok. 1,1380, ale trudno to nazywać jakimś znaczącym odbiciem. Dolar pozostaje silny, a wykres znów wyszedł dołem z zasadniczej konsolidacji obowiązującej od drugiej połowy maja. Niedaleko już do minimów zakreślony w czasie podobnego ruchu w sierpniu. Innymi słowy, do 1,13.

Wczoraj EBC, zresztą zgodnie z założeniami, nie zmienił parametrów polityki monetarnej, utrzymując obniżoną pulę QE (tylko do końca roku, potem program ma zostać wygaszony) oraz dotychczasowe odsetki. Mario Draghi jest przy tym zdania, że nawet słabsze dane makro ze Strefy Euro wpisują się w generalnie dobrą atmosferę i ekspansję gospodarczą. Rynek jednak spodziewał się właśnie takich ogólnikowych sformułowań, tak więc euro na tym nie zarobiło.

2018-10-24 22:21

Kanadyjski ruch w górę

Raporty codzienne

Przetasowania walutowe i odsetkowe
Co do eurodolara, to ten przesunął się po raz kolejny na południe, tzn. umocniła się waluta amerykańska, natomiast osłabiło się euro. Kurs to obecnie ok. 1,14, przy czym dzienny dołek to 1,1380.

Ma to rozmaite przyczyny, wśród których główne to: polityka Fed (która pozostaje dość jastrzębia zarówno w konkretnych ruchach, jak i w narracji większości przedstawicieli FOMC - pomimo krytyki ze strony prezydenta Trumpa), problemy w Strefie Euro na linii Rzym - Bruksela, a także słabe dane makro z Niemiec i wspomnianej Strefy Euro, które pojawiły się dziś. Oto bowiem PMI dla przemysłu Strefy wyniósł w październiku 52,1 pkt przy prognozie 53 pkt. W usługach czekano na 54,5 pkt, uzyskano 53,3 pkt. W Niemczech wyniki to odpowiednio 52,3 pkt i 53,6 pkt przy prognozach 53,4 oraz 55,5 pkt.

Dla kontrastu, w USA odczyty PMI dla obu sektorów były wyraźnie lepsze od założeń: w przemyśle 55,9 pkt (zakładano 55,5 pkt), w usługach 54,7 pkt (oczekiwano 54 pkt). Co do głosów z Fed, to jastrzębio wypowiedziała się dziś pani Mester (choć akurat ona znana jest z takich poglądów).

2018-10-24 10:55

Kolizja Trumpa z Fed, kolizja Rzymu z Brukselą

Raporty codzienne

Za każdym razem...
"Za każdym razem, gdy robimy coś wspaniałego, on podnosi stopy procentowe" - tak Jerome Powella podsumował Donald Trump, dodając, że co prawda jeszcze nie żałuje wprost swej decyzji o jego mianowaniu, ale być może... Być może będzie.

Rezerwa Federalna prowadzi dość jastrzębią politykę, podnosząc stopy procentowe. Pan Bostic z Fed, który się wczoraj wypowiadał, również powiedział, że bank winien kontynuować obecną ścieżką, chyba że radykalnie zmienią się czynniki ekonomiczne - ale np. odczyt PKB za III kw. 2018 powinien być wysoki. Odczy ten, swoją drogą, poznamy w piątek.

Trump chce niskich stóp tudzież innych form stymulacji, aby podtrzymywać koniunkturę i łagodzić koszt obsługi długu publicznego - koszt ten byłby niższy przy mniejszych odsetkach federalnych. Poza tym luźna polityka przynajmniej w teorii implikowałaby słabego dolara, a to z kolei łączyłoby się elegancko z koncepcjami protekcjonistycznymi Trumpa.

2018-10-23 10:45

Włoskie poprawki w przyszłości?

Raporty codzienne

Kurs eurodolara
We wtorek w godzinach porannych kurs pary eurodolarowej opiewa na ok. 1,1465. Warto zauważyć, że tuż po godzinie ósmej notowania były niżej - przy 1,1440. Tak więc euro zyskało potem na wartości, jakkolwiek i tak mamy daleko do wczorajszego szczytu, wygenerowanego przy 1,1550.

Jedna z włoskich gazet donosi, iż rząd w Rzymie, choć oficjalnie tak bardzo obstaje przy swoich planach budżetowych (niezgodnych z oczekiwaniami Brukseli), to jednak faktycznie ma plan B - plan poprawek, które będzie można wdrożyć w roku 2019, jeżeli uprzednia reakcja rynku na politykę włoskich władz będzie negatywna. Cóż, jest to jakiś wyraz kompromisu - i pewnie jacyś radykałowie (z lewej i prawej strony) ogłoszą, iż rząd Contego ujawnił swoją prawdziwą twarz, zaprzedał się etc. Ewentualne kompromisy miałyby dotyczyć emerytur oraz obietnic związanych z dochodem gwarantowanym. Dodajmy w tym kontekście, że jeszcze wczoraj premier Conte jawnie pisał do Brukseli, że wzrost deficytu budżetowego ponad unijne obostrzenia jest absolutnie konieczny, aby poprawić dynamikę włoskiej gospodarki.

2018-10-22 08:28

Od jutra dane i wydarzenia

Raporty codzienne

Sytuacja na rynku
Dziś w programie niewiele, w każdym razie poza Polską. O 14:30 mamy odczyt na temat sprzedaży w hurcie w Kanadzie, zaś o 16:30 poznamy indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board dla Australii.

Więcej będzie np. jutro. Oto bowiem jutro, we wtorek, mamy inflację PPI dla Niemiec, brytyjski wskaźnik zamówień liczony przez CBI, a także indeks Richmond Fed. W środę przyjdzie seria odczytów PMI dla usług różnych krajów (USA, Niemcy, Francja, Strefa Euro), poza tym Bank Kanady określi stopy procentowe, prawdopodobnie podnosząc główną z 1,50 proc. do 1,75 proc. Wieczorem ukaże się Beżowa Księga, raport gospodarczy Fed. W czwartek o stopach procentowych zadecydują banki centralne Norwegii, Turcji i Strefy Euro, przy czym w Eurolandzie jeszcze nie oczekujemy zmian. Konferencja po posiedzeniu EBC zacznie się w czwartek o 14:30. Harmonogram przewiduje też ważny wskaźnik z Niemiec - indeks Ifo.

2018-10-19 22:26

Tydzień słabych danych z Polski

Raporty tygodniowe

Sytuacja poza Polską
Pod koniec tygodnia - a słowa te piszemy w piątek przed 22:00 - euro znów zarabia do dolara. Innymi słowy, wykres eurodolara biegnie w górę, jakkolwiek daleko mu choćby do poziomów, które notowano u progu tygodnia. A było to nawet 1,1620.

Dolar się wzmacniał m.in. dlatego, że Fed raczej nastawiony jest na trzymanie swego dotychczasowego kursu na zacieśnianie polityki monetarnej, a lamenty i pogróżki Trumpa w tej kwestii są raczej wliczone w koszty i traktowane jako zło tyleż konieczne, co raczej nie mające wielkiego wpływu. Trump zresztą łamie w ten sposób niepisaną konwencję i np. p. Kudlow, prezydencki doradca, musiał później tłumaczyć swego szefa na język politycznej elegancji, zapewniając, że jego celem nie jest wywieranie nacisku na FOMC.

2018-10-18 22:42

Europejskie zamieszanie i wzmocniony dolar

Raporty codzienne

Włochy i inne sprawy
Komisja Europejska znów atakuje Włochy. Budżet tego państwa, a przynajmniej jego szkic, został przez owo gremium uznany za nieprzystający do unijnych reguł budżetowych. Deficyt budżetowy planowany przez Włoch jest zgoła "bezprecedensowy".

Wypowiedział się dziś także Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego. Jego zdaniem narastający protekcjonizm (niewątpliwie aluzja do Trumpa) to obecnie czynnik ryzyka, niemniej ogólny obraz sytuacji gospodarczej UE i Eurolandu jest pozytywny. Skrytykował przy tym - nie wprost - własną ojczyznę, mówiąc o tym, iż ryzyko generują także kraje, które rzucają wyzwanie unijnym regułom (ekonomicznym, prawnym itd.).

Po drugiej stronie mamy USA. Co prawda Donald Trump atakował ostatnio Fed, ale Fed się nie ugina - i np. wczorajsze zapiski z obrad okazały się dość jastrzębie, zaś dziś p. Quarles uznał aktualną ścieżkę podwyżek stóp za wciąż właściwą. Inny temat to ostrzeżenia D. Trumpa pod adresem Arabii Saudyjskiej, co jest dość ciekawe, bo to wahabickie państwo jest wszak tradycyjnym sojusznikiem Stanów. Rozchodzi się tu o tajemnicze zaginięcie dziennikarza arabskiego Jamala Khashoggi, który jakoby miał zostać krwawo zamordowany w konsulacie saudyjskim w Turcji. Zdaje się jednak, że słowa Trumpa to tylko... słowa. Nie poświęci sojuszy w imię pamięci opozycjonisty.

2018-10-18 09:53

Przemysłowe osłabienie

Raporty codzienne

Rynki zagraniczne
Eurodolar pozycjonuje się teraz na 1,15. Wczoraj mieliśmy dość wyraźny spadek wykresu, ponieważ startowaliśmy z okolic 1,1580. Obniżka była raczej stopniowa, nie gwałtowna. Można powiedzieć, że po prostu odsunęliśmy się od oporowej strefy 1,16 - 1,1620, testowanej przez kilka sesji.

Donald Trump nie ustaje w krytyce działań Rezerwy Federalnej. To pewne novum w amerykańskiej polityce. Oczywiście z polityką i z historią jest jak z produkcją kiełbas i pasztetów - nie należy patrzeć na to, jak się to dzieje. Tym niemniej oficjalna narracja była zawsze taka, że prezydent nie komentuje otwarcie działań Fed - tymczasem Trump robi to już ostentacyjnie. Jego zdaniem Fed niepotrzebnie podwyższa stopy procentowe, bo inflacja jest niska. W ten sposób bank centralny torpeduje pro-rozwojowe wysiłki administracji Trumpa, wyrażające się w obniżce podatków oraz protekcjonizmie. Doradca prezydenta, p. Kudlow, próbował łagodzić sytuację, wyjaśniając, że prezydent wcale nie namawia Fed-u do zmiany polityki.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice