FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

25 grudzień 2024

Puls rynku

2017-11-24 09:07

Od Japonii do USA

Raporty codzienne

Globalnie...
O 1:30 pojawił się odczyt PMI dla japońskiego przemysłu za listopad, przy czym uzyskany wynik to 53,8 pkt przy prognozie 52,6 pkt. Tak więc był to niewątpliwie rezultat pozytywny.

Kwadrans po 9:00 mamy w programie ciekawe wiadomości ze Szwajcarii – produkcję przemysłową i zamówienia przemysłowe (w obu wypadkach za III kwartał). O 10:00 w Niemczech ukaże się ważny odczyt  gospodarczy instytutu Ifo, zakłada się jego lekki spadek ze 116,7 pkt do 116,5 pkt.

O 11:30 wypowie się p. Nouy z EBC, o 13:30 p. Constancio z tego samego gremium – i wreszcie o 19:15 B. Coeure. Ważniejsze będą jednak odczyty PMI dla przemysłu i usług w USA, które poznamy o 15:45.

2017-11-23 17:48

Główna para wędruje wysoko

Raporty codzienne

Eurodolar na rynku
1,1840-50 – takie oto kursy widzimy dziś po południu i wczesnym wieczorem. Mówimy oczywiście o wykresie eurodolara, czyli głównej pary walutowej. Wykres jest więc nieco wyżej niż nad ranem, a dużo wyżej niż wczoraj rano tudzież w minionych dniach.

Cóż, sytuacja wynika w znacznej mierze z tego, co przyniosły zapiski Fed, opublikowane wczoraj wieczorem. Otóż wynikało z nich, mówiąc ogólnie, że nie ma pewności co do tego, czy polityka w przyszłym roku będzie jastrzębia. To znaczy: w grudniu 2017 można się spodziewać podwyżki stóp, ale na dłuższą metę kłopotliwa jest np. sprawa inflacji. Ta bowiem wciąż stoi nisko, co może oddalać FOMC od kolejnych decyzji zacieśniających oprocentowanie (nawet jeśli dane makro są generalnie niezłe w USA).

2017-11-23 09:58

W USA dzień wolny, dolar traci

Raporty codzienne

Zapiski Fed i inne sprawy
W Stanach obchodzone jest dziś Święto Dziękczynienia, tak więc banki, giełdy i podobne instytucje nie pracują. W ogóle zresztą jest to dzień wolny od pracy. Ale to nie dlatego dolar tak bardzo stracił: wykres eurodolara przeskoczył bowiem do 1,1845, choć wczoraj notowano 1,1740 i mniej.

Mówiąc ściślej, Święto Dziękczynienia mogło tu mieć wtórny wpływ: gracze uznawali, że przed zamknięciem rynku amerykańskiego dobrze jest zrealizować swe zamierzenia w sposób zdecydowany i klarowny. Ale faktycznym impulsem były zapiski z obrad FOMC – komitetu sterującego polityką Fed. Opublikowano je wczoraj wieczorem. Wynika z nich, że prawdopodobnie w grudniu zostanie zrealizowana podwyżka stóp procentowych, ale później Fed może się okazać ostrożny, a to z powodu niskiej (wciąż) inflacji – i zarazem pomimo dobrych wyników gospodarczych.

2017-11-22 19:45

Wieczór przed Świętem Dziękczynienia

Raporty codzienne

Sytuacja na rynku
W zasadzie od tygodnia eurodolar krąży w rejonie 1,1715 – 1,1825, chwilami świece sięgały nawet wyżej, do 1,1860. Z drugiej strony, można też połączyć minima listopadowe w taki sposób, by uzyskać linię wzrostową, od dołka na 1,1560. Taka perspektywa sugeruje więc, że euro powoli, z dokładnością do korekt, zyskuje.

Mieliśmy dziś w programie październikowe dane z USA o zamówieniach, wypadły raczej słabo, poniżej prognoz. Indeks Uniwersytetu Michigan delikatnie przebił założenia, prognozowano 98 pkt, faktycznie zakreślono 98,5 pkt.

O 20:00 poznamy dziś zapiski z ostatnich obrad FOMC. Generalne rynkowe przeświadczenie jest takie – i to chyba słuszne – że będzie się w nich zawierać sygnał do podwyżki stóp w grudniu, jakkolwiek powinny się też pojawić wątpliwości dotyczące inflacji.

2017-11-21 06:42

Dolar, funt i złoty

Raporty codzienne

Skromne kalendarium
Dziś w programie nie ma zbyt wielu danych makro, w szczególności nie ma odczytów z Polski. Tym niemniej o tym i owym wypada powiedzieć.

Przede wszystkim w południe poznamy brytyjski wskaźnik zamówień publikowany przez organizację CBI. Oczekuje się jego wzniesienia ze słabego poziomu -2 pkt do +3 pkt. W tym kontekście można przypomnieć, że wczoraj funt nieco zyskał, np. para GBP/USD przesunęła się z 1,3185 do 1,3280 - a dziś rano jest przy 1,3235. GBP/EUR wykonał ruch z 1,1230 do 1,1290 i teraz jest niewiele poniżej tego szczytu.

2017-11-20 23:37

Po polskich danych makro

Raporty codzienne

Yellen, Fed i dolar
Wiadomo już, że nowym prezesem Fed - od lutego 2018 - zostanie Jerome Powell. Tym niemniej dotąd nie było jasne, czy Janet Yellen pozostanie w zarządzie amerykańskiego banku centralnego. Teoretycznie mogłaby nawet do końca stycznia 2024 roku.

Okazało się jednak, że pani Yellen zrezygnuje z członkostwa w tym gremium równocześnie z zakończeniem swej prezesury. W przyszłym roku zajdą też inne zmiany w FOMC, np. prawo głosu dostanie paru jastrzębi - jak R. Williams, L. Mester czy M. Mulinix, a z Komitetu wystąpią tymczasowo tacy gołębie jak Kashkari i Evans.

2017-11-20 05:32

Euro traci na wejściu

Raporty codzienne

Problemy Merkel, przewidywania GS
Angela Merkel ma problemy polityczne: mija kolejny, uprzednio zapowiadany termin powołania nowego rządu – a porozumienia nie ma. Planowano koalicję CDU, CSU, Zielonych oraz liberalnej partii FDP. Ale ta ostatnia zerwała rozmowy. Teraz Merkel chce się skierować do prezydenta Steinmeiera z prośbą o mediację.

W gruncie rzeczy konflikt jest szerszy. FDP chce cięć podatkowych w duchu neoliberalnym, ale równocześnie Zieloni żądają, przeciw czemu protestują CDU i FDP, ostrej polityki ekologicznej, która szkodzi sektorowi energetycznemu. Są też ostro pro-imigracyjni, zaś CDU chce – mimo wszystko – pewnych ograniczeń w tej kwestii.

2017-11-17 20:19

Eurodolar - powrót do (nieodległej) przeszłości

Raporty tygodniowe

Na wyższych poziomach
U progu tego tygodnia eurodolar tkwił jeszcze w konsolidacji – mniej więcej od 1,1560 do 1,1680. Stan ten trwał od dobrych kilkunastu dni. Ale we wtorek nastąpił skok wartości euro, poniekąd na fali dobrego odczytu dynamiki PKB Niemiec za III kwartał (wstępnego).

Niektórzy przyczyn tego ruchu upatrują także w konferencji bankierów centralnych we Frankfurcie, jakkolwiek w rzeczywistości nie powiedziano tam zbyt wiele. Albo raczej: powiedziano dużo, ale nie były to rzeczy przełomowe, jedynie standardowe formuły urzędowe o bezpieczeństwie, komunikacji, rozwoju ekonomicznym etc. W każdym razie nie było ze strony Mario Draghiego nic takiego, co mogłoby ograniczać potencjał euro do wzmocnienia.

W środę na wykresie zakreślono nawet 1,1860, ale później dwie rzeczy poprawiły kondycję dolara. Po pierwsze, ładnie wypadła sprzedaż detaliczna w USA za październik (choć np. indeks NY Empire State rozczarował), a po drugie Trump przepchnął swój projekt podatkowy w Izbie Reprezentantów. Ale to drugie nie było tak ważne, bo tego oczekiwano. Większym problemem będzie Senat, w którym Republikanie mają tylko o dwóch przedstawicieli więcej niż Demokraci – a w dodatku ci Republikanie są nastawieni do Trumpa mniej chętnie niż ci z 'House'.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice