FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

12 styczeń 2025

Puls rynku: Raporty codzienne

2015-03-13 05:23

Piątkowa sesja forexowa

Przy 1,06
Dziś rano główna para walutowa, czyli eurodolar, oscyluje w okolicach poziomu 1,06, co oznacza, że nie rozwinęła się jakaś większa korekta. Owszem, wczoraj testowano nawet okolice 1,0680, co mogło wiązać się z względnie dobrym odczytem o produkcji przemysłowej w Strefie Euro i z dość słabymi danymi o sprzedaży w USA – ale później notowania wróciły na południe. Faktem jest jednak, że linia 1,05 może teraz uchodzić za wsparcie, choć nie wykluczamy jej przebicia przy odpowiednim splocie czynników fundamentalnych.

2015-03-12 15:11

Nieco wyżej na głównej parze

Po danych z Europy i USA
Inflacja CPI w Niemczech wpisała się w prognozy, wyniosła zatem 0,9 proc. m/m i 0,1 proc. r/r (za luty 2015). W odniesieniu do Strefy Euro zaprezentowano (o 11:00) dane o styczniowej dynamice produkcji przemysłowej. Rezultat to spadek o 0,1 proc. m/m, ale przy równoczesnym wzrośnie o 1,2 proc. w relacji rocznej. W tym drugim aspekcie spodziewano się ruchu tylko o 0,1 proc. Podwyższono zresztą (w ramach rewizji) odczyty z grudnia, w szczególności dynamikę roczną z -0,2 proc. do 0,6 proc. Czyli: w grudniu było lepiej niż myśleliśmy, a teraz też nieźle.

2015-03-12 07:28

Dokąd pójdzie eurodolar?

Przy 1,05
Cóż – poziom 1,05 mimo wszystko może się okazać jakimś wsparciem na głównej parze, choć niekoniecznie wsparciem, które zakończy trend spadkowy. W każdym razie ta właśnie okolica miała pewne znaczenie pod koniec marca i na początku kwietnia roku 2003, czyli 12 lat temu, gdy eurodolar rósł.

2015-03-11 16:47

Trend na EUR/PLN trwa

Ciągle w dół
Jeśli chodzi o eurodolara, to nie pozostaje nam nic innego, jak po raz kolejny stwierdzić, że para ta idzie na południe, czyli waluta amerykańska umacnia się. Dziś nad danem notowano poziomy nieco niższe niż 1,07 – a tymczasem po południu mamy mniej niż 1,06. W istocie dzienne minima wypadły jak dotąd w pobliżu 1,0560. W którym momencie można spodziewać się poważniejszej korekty czy zmiany ogólnej tendencji na EUR/USD? O to drugie będzie na razie ciężko, ale nawet ta pierwsza kwestia pozostaje niejasna. Jesteśmy, patrząc na rzecz technicznie, poniżej wszelkich wsparć, wykres biegnie przez tereny w gruncie rzeczy nieznane – czy w każdym razie zapomniane od 2003 roku. Z tej perspektywy patrząc, wsparciem może być okolica 1,0160 – 1,0180, albo po prostu 1,0.

2015-03-11 04:39

Złoty w słabszej formie przy niskim eurodolarze

W dalszym ciągu w dół
Główna para walutowa, czyli eurodolar, przekracza kolejne bariery w rajdzie na południe, ku umocnieniu waluty amerykańskiej. Dość brutalnie można rzec, że chwilami można odnieść wrażenie, iż pretekstem do dalszych spadków są spadki dotychczasowe, innymi słowy – że maszyna sama się napędza, a ta strona rynku, która myśli o zejściu do 1,0, po prostu nie widzi powodu, by się hamować. Oczywiście są też i fundamenty, o których stale się pisze: start operacji QE w Strefie Euro, dobre dane gospodarcze z USA i ich wpływ na potencjalną podwyżkę stóp w tym kraju, ostatnie jastrzębie głosy z Fed (Fischer, Mester, wcześniej Bullard), tlące się gdzieś na drugim planie ryzyko greckie itd.

2015-03-10 16:14

Jastrzębie w ataku

Sytuacja nie sprzyja euro
Z pewnością ogólne czynniki, obecne na szerokich rynkach, nie sprzyjają wspólnej walucie. Ciągle umacnia się dolar, obecnie jest na poziomie 1,0760. Pamiętamy, że w piątek mieliśmy dobre doniesienia z USA dotyczące rynku pracy (m.in. spadek bezrobocia i duży wzrost zatrudnienia), w poniedziałek w Strefie Euro ruszyło QE, a do tego doszły jastrzębie głosy ze strony przedstawicieli Fed z Dallas (Richard Fischer) i Cleveland (Loretta Mester). Fischer ogłosił, że jego zdaniem polityka Rezerwy powinna stać się bardziej zdecydowana, tzn. powinno się przyspieszyć podwyżkę stóp. Dość podobnie wypowiedziała się Mester, sugerując wręcz, że jeszcze w pierwszym półroczu stopy w USA wzrosną.

2015-03-10 06:09

Na południe

Poniżej 1,08
Eurodolar zmierza wytrwale na południe, niczym bohater emitowanego w latach 90-tych serialu pod takim właśnie tytułem. Tam jednak chodziło o rajd z Kanady do USA, tutaj natomiast w grę wchodzą USA i Strefa Euro. W tym drugim regionie trwa już operacja QE, czyli skup obligacji państwowych (ale i prywatnych). To czynnik pro-inflacyjny, zmniejszający wartość pieniądza. Można do tego dodać też i to, że wczoraj słaba okazała się dynamika zarówno importu, jak i eksportu w Niemczech, a do tego obniżono jeszcze grudniowy wynik eksportu w ramach rewizji.

2015-03-09 19:07

Sesja z początku tygodnia

Bez wielkich zmian
Eurodolar wahał się dziś na niskich poziomach, w szczycie wychodząc tylko nieznacznie ponad poziom 1,09. Pod wieczór, przed godziną 19:00, notowane są kursy rzędu 1,0855. Nie było dziś danych, które mogłyby znacząco zmienić sytuację na rynku, a w szczególności wyraźnie podbić wartość euro względem dolara. Indeks Sentix ze Strefy Euro, obrazujący nastroje inwestorów, wypadł nieźle (18,6 pkt wobec 15 pkt prognozy), ale nie jest to odczyt na tyle ważny, by generować przełomy na głównej parze. Poza tym słabo wypadały dane z Niemiec, w tym sensie, że styczniowy eksport, jak się okazało, spadł w relacji miesięcznej o 2,1 proc., a import o 0,3 proc., choć spodziewano się ruchów o 1,2 proc. m/m w dół i o 0,6 proc. w górę.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice