Puls rynku
2017-01-09 18:27 | Rynkowe wahania nie ustają |
Raporty codzienne |
Eurodolarowe tematy
1,0570 – mniej więcej taki kurs widzimy wieczorem, przed godziną 18:30. Minima z dnia lokują się natomiast przy 1,0510-15. W takim razie ostatecznie dolar stracił na wartości, choć rano odzyskiwał siły.
Ogólny obraz nadal jednak pozostaje trochę konsolidacyjny, a trochę – mówiąc wprost – chaotyczny. W piątek mieliśmy wypowiedzi przedstawicieli Fed (np. Evansa i Kaplana, ten drugi mówił dość jawnie o możliwości trzech podwyżek stóp w tym roku). Dziś dość jastrzębio wypowiedział się Rosengren (ale on nie ma już prawa głosu w FOMC). Poza tym wystąpią jeszcze Lockhart i Evans. Tego ostatniego usłyszymy jeszcze w czwartek, wtedy będą mówić też Harker i Bullard. W piątek wypowie się sama Janet Yellen.
W pewnym sensie można mówić, że od połowy grudnia mamy konsolidacyjne wahania – z dolną granicą ok. 1,0340-50 i górną w zakresie 1,06 – 1,0650. Ostatnie dni sugerują, że owe wahania zacieśniły się w górnej połowie tego zakresu. Dane piątkowe z rynku pracy (payrollsy) były dwuznaczne – gorsze od prognoz, ale przy podwyższeniu wyników listopadowych. Sytuacja nie jest w pełni klarowna. Oczywiście najogólniejsza prawda – taka, że dolar powinien w przyszłych kwartałach pozostać mocny i raczej nie zobaczymy na EUR/USD trendu wzrostowego w kierunku np. 1,12 – pozostaje w mocy.
2017-01-09 05:31 | Po wszystkich tych wolnych dniach |
Raporty codzienne |
Jaka sytuacja?
Najpierw mieliśmy Święta Bożego Narodzenia, potem wejście w Nowy Rok, a następnie – przynajmniej na polskim rynku – Epifanię (Święto Trzech Króli). Skłaniało to do korzystania z przepisowych dni wolnych oraz do brania dodatkowych urlopów, a rynkowa gra toczyła się gdzieś w tle, choć oczywiście, koniec końców, działo się sporo.
Na przykład w piątek 6 stycznia, gdy u nas było wolne, pojawiło się parę ciekawych odczytów makroekonomicznych. Przede wszystkim chodzi o payrollsy, czyli amerykańskie dane z rynku pracy (za grudzień – w tym wypadku). Spodziewano się, że poza rolnictwem przybędzie 177 tys. nowych miejsc pracy, ale faktycznie było tylko 156 tys. Odczyt niby słaby, ale równocześnie publikację listopadową podwyższono ze 178 tys. do 204 tys. A zatem w miejsce 355 tys., które mielibyśmy na dwa miesiące, otrzymano wynik 360 tys. Wcale nieźle. Do tego płaca godzinowa wzrosła m/m nie o 0,3 proc., a o 0,4 proc. Bezrobocie wypadło zgodnie z prognozą: 4,7 proc.
Dane (finalne) o zamówieniach za listopad okazały się w dwóch z trzech ujęć nieco lepsze od prognoz, a w jednym (w przemyśle) trochę słabsze, niemniej w tymże przemyśle poprawiono wynik październikowy.
2017-01-05 17:31 | Eurodolar targany zimowym wiatrem |
Raporty codzienne |
Niemałe ruchy
Naturalnie to nie pogoda kieruje eurodolarem (choć kto wie, czy i ona pośrednio nie ma jakiegoś wpływu, ostatecznie przecież wszystkie czynniki w gospodarce są mniej lub bardziej powiązane), ale ów lekko metaforyczny tytuł dobrze wpisuje się w nasze, krajowe opady śniegu.
Miota nim jak szatan – chciałoby się rzec niczym w popularnym filmiku internetowym. Dziś eurodolar notował minima przy 1,0480 – i około południa mogło się wydawać, że amerykańska waluta wygrywa starcie. A jednak wczesnym wieczorem jesteśmy powyżej 1,06. Wczorajsze minima to z kolei mniej niż 1,04. Od 'zero czwórki' do 'zero szóstki' w czasie niespełna dwóch sesji – tak, to mocne wahania. W zasadzie mamy ten zakres już od 29 grudnia. Czyżby 'czwórka' i 'szóstka' miały nam teraz wyznaczyć poszerzoną konsolidację?
Psychologicznie rzecz biorąc – choć kto wie, czy nie mówimy tak naprawdę o 'psychologii' algorytmów inwestycyjnych, generujących przecież dużą część handlu – wygląda to tak, że co prawda Fed utrzymał dość jastrzębi kurs (mowa o wczorajszym protokole z posiedzenia), ale nie zaostrzył go w jakiś szczególny sposób. Co więcej, na rynku wielu obstawia tylko dwie podwyżki stóp, nie dowierzając w obiecane przez FOMC trzy ruchy (na rok 2017). W tej sytuacji rynek może uważać, że i tak sporo już osiągnięto, jeśli chodzi o proces umacniania dolara, więc może warto popróbować czego innego. Mało tego, dziś raport ADP – czyli prywatny odczyt na temat zmiany zatrudnienia za dany miesiąc, w tym wypadku grudzień – wypadł słabo, zanotowano tylko 153 tys. miejsc pracy, a miało być 170 tys. W listopadzie notowano 215 tys.
2017-01-05 06:45 | Sens czy paradoks? |
Raporty codzienne |
Co z eurodolarem?
Jak już wczoraj pisaliśmy, protokół z posiedzenia FOMC nie był bynajmniej gołębi. W zasadzie powtórzono w nim te tezy, które znane były już zarówno z komunikatu po grudniowym zebraniu, jak i z licznych wypowiedzi przedstawicieli Fed.
A zatem: FOMC jest gotów do zacieśniania polityki monetarnej, zakłada nawet, że być może konieczne będzie przyspieszenie tego procesu. Prognozy gospodarcze są dość wysokie, niewykluczone przy tym, że wzrosną, jeśli faktycznie polityka podatkowa administracji Donalda Trumpa będzie premiować rozwój gospodarczy. Mediana liczby podwyżek stopy funduszy federalnych w ocenie członków FOMC to trzy ruchy na rok 2017 i trzy na 2018.
A jednak dolar sporo stracił – wczorajsza świeca na wykresie eurodolara była biała (wzrostowa), dzisiejsza również ma na razie taki charakter. Cóż, można dobudować do tego taką interpretację: protokół nie wniósł nic szczególnie nowego, nie był i pewnie nie mógł być jeszcze bardziej jastrzębi. Sprzedano fakty i teraz mamy 1,0560.
2017-01-04 21:34 | Niezbyt zajmująca lektura |
Raporty codzienne |
Protokół z posiedzenia
Oczywiście tytuł naszego raportu nie odnosi się do niego samego – mamy przecież nadzieję, że przynajmniej dla części czytelników okaże się on choć trochę zajmujący. Naszą intencją było natomiast potraktowanie w delikatnie sarkastyczny sposób protokołu z posiedzenia FOMC. Z grudniowego posiedzenia, na którym podniesiono stopę funduszy federalnych do zakresu 0,50 – 0,75 proc.
Lektura komunikatów i protokołów z posiedzeń organów polityki monetarnej to dość niewdzięczne zadanie. Zazwyczaj są długie i rozwlekłe, spisane ezopowym językiem i pełne niejasnych określeń w rodzaju 'duży', 'umiarkowany', 'raczej', 'pewna część', 'inni natomiast', 'prawdopodobnie' etc.
Ostatecznie jednak to i owo da się z takich dokumentów wydobyć. Warto zauważyć, że przed publikacją dolar mocno tracił, wykres dochodził niemal do 1,05. Chyba trochę na wyrost, bo przecież wiadomo, że przekaz FOMC na rok 2017 jest dość jastrzębi i można sądzić, że będzie on realizowany bardziej skutecznie niż w 2016, choćby dlatego, że czasu jest mniej i trzeba nadganiać. Na rynku jednak mogło zapanować przekonanie, że jeśli w protokole z posiedzenia nie będzie dodatkowych jastrzębich 'kopniaków', to właściwie nie ma powodu, by jeszcze dodatkowo premiować dolara.
2017-01-04 07:21 | Przełom na EUR/PLN? |
Raporty codzienne |
Sytuacja głównej pary
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano przy 1,04. Cóż można tu rzec? Zgodnie z tym, czego mogliśmy się spodziewać po decyzjach EBC i Fed, dolar pozostaje silny. Wczoraj mieliśmy dobre odczyty indeksów PMI dla amerykańskiego przemysłu, a teraz czekamy na piątek.
Oto bowiem piątek (u nas dzień wolny, z racji Epifanii, tj. Święta Trzech Króli) będzie czasem publikacji payrollsów, czyli danych z rynku pracy USA. Poznamy wtedy zmianę zatrudnienia i bezrobocie za grudzień, a także płacę godzinową.
Ale już dziś mamy kilka ciekawych publikacji. Niektóre zresztą są już za nami. Tak np. PMI dla przemysłu Japonii wyniósł 52,4 pkt, o czym poinformowano w nocy. To dobry wynik, skoro liczono na 51,9 pkt. Do tego o 6:00 poznaliśmy PMI dla usług Indii – tutaj wynik był słaby, tylko 46,8 pkt, czyli poniżej granicznej wartości 50 pkt, powyżej której zaczyna się dominacja optymistów.
O 9:15 czas na usługowy PMI dla Hiszpanii, o 9:45 dla Włoch, o 9:50 dla Francji, pięć minut później Niemcy, zaś o 10:00 – Euroland, gdzie przewiduje się spadek z 53,8 pkt do 53,1 pkt.
2017-01-03 19:55 | Po 16:00 |
Aktualności |
EUR/PLN dobija do skrajnych poziomów, do 4,15 – testując i przekraczając nawet dołki z maja 2017. To bardzo wymowne, acz sądzimy, że teraz przyjdzie korekta – teoretycznie nawet w kierunku 4,18 – 4,19.
USD/PLN lokuje się przy 3,45. Dziś złoty w czasie sesji tracił na tej parze, niemniej potem wycena zmieniła się na naszą korzyść. Ostatecznie jednak postrzegamy 3,45 jako wsparcie, które powinno się krótkoterminowo obronić.
Dane o inflacji CPI, nawiasem mówiąc, były dziś słabsze od prognoz: 0,2 proc. m/m oraz 2,0 proc. r/r, gdy przewidywano 0,3 proc. m/m i 2,1 proc. r/r. Na pierwszy rzut oka można rzec, że niska inflacja to mocny pieniądz, ale rynkowe myślenie na ogół jest odwrotne: oto bowiem niska inflacja opóźniać może zacieśnianie polityki monetarnej w kraju, w tym wypadku w Polsce.
2017-01-03 19:42 | Siła wstąpiła na nowo w amerykański pieniądz |
Raporty codzienne |
Cóż to się działo?
Eurodolar zanotował dziś przez moment zejście do 1,0345. Wszelkie spekulacji na temat możliwości wzrostów pary w rejon 1,06 i wyżej zostały tym samym wygaszone – przynajmniej na kilka dni, a prawdopodobnie na znacznie dłuższy czas.
Oczywiście podana na początku raportu wartość była tylko chwilowym dołkiem, kończymy mimo wszystko wyżej, w pobliżu 1,0420-30. Tym niemniej widać wyraźnie, że dolar jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i nie schodzi z placu boju.
W Niemczech grudniowe bezrobocie to 6 proc. zgodnie z prognozą, w Wielkiej Brytanii PMI dla przemysłu wyniósł aż 56,1 pkt, choć prognozowano tylko 53,3 pkt. A co ze Stanami? Tam miało być 54,2 pkt, było 54,3 pkt. Z kolei indeks ISM wzrósł z 53,2 pkt nie do 53,6 pkt, czego się spodziewano, ale aż do 54,7 pkt. Wyniki były więc pozytywne, co mogło dodatkowo wesprzeć dolara.