Puls rynku
2017-01-31 17:23 | Skok na szczyt, skok na minima |
Raporty codzienne |
W obronie trendu
Trend na eurodolarze, jak pisaliśmy, jest wzrostowy – taki trwa od 3 stycznia. Jeszcze wczoraj, gdy schodziliśmy do 1,0620, mogło się wydawać, że euro ostro traci i za chwilę generalna tendencja zostanie wymieniona na pro-dolarową.
Wiemy jednak, że notowania mocno się odbiły, a owo zejście na południe zaznaczyło się li tylko dolnym knotem świecy dziennej. Dziś z kolei zaczynaliśmy stosunkowo nisko, teraz jednak mamy przebijanie linii 1,08. To znaczy: jest ona testowana. Oznacza to zarazem przebicie maksimów z 23 – 25 stycznia.
Co się dzieje? Niektórzy mogą być rozczarowani Trumpem. Jeśli chce on stawiać na wolny rynek – to może to pobudzać gospodarkę, fakt. Ale jeśli chce stawiać także na protekcjonizm, to będzie mu potrzebny słaby dolar. Czy Fed będzie szedł konsekwentnie ścieżką trzech podwyżek w roku 2017? Ma ku temu więcej powodów, a może i konieczności – niż w 2016. Ale być może ograniczy się tylko do dwóch ruchów?
2017-01-31 07:46 | Wieści z Europy kontra eurodolar |
Raporty codzienne |
Niemcy i Strefa Euro
Dziś w programie mamy trochę europejskich danych, stąd tytuł naszego raportu. Tak np. o 7:30 poznaliśmy dynamikę PKB Francji za IV kwartał – był to wzrost o 0,4 proc. k/k, trochę niższy niż poziom 0,5 proc. k/k, którego się spodziewano.
O 8:00 poznamy niemiecką sprzedaż detaliczną za grudzień, o 8:45 francuską inflację, zaś o 9:00 wypowie się publicznie Mario Draghi, szef EBC. Tuż przed 10:00 poznamy niemieckie bezrobocie, zaś o 11:00 w programie dynamika PKB Eurolandu. Prognozy dla IV kw. 2016 to +0,5 proc. k/k oraz +1,7 proc. r/r. Do tego pojawi się w tym samym momencie odczyt stopy bezrobocia dla tego regionu, zakłada się utrzymanie 9,8 proc.
O 15:00 w Stanach ukaże się indeks S&P/Case-Shiller, mierzący ceny domów, zaś o 15:45 poznamy indeks Chicago PMI. Kwadrans później – Conference Board zaufania konsumentów.
2017-01-30 18:26 | Co z trendem na głównej parze? |
Raporty codzienne |
Trendzie, broń się!
Trendzie, broń się – lub giń. Tak mogą sobie myśleć inwestorzy grający na eurodolarze i jako trend traktujący to, co widzimy od 3 stycznia. Wtedy notowano 1,0345. Co widzimy dziś? Z jednej strony rynek nie dobił nawet do maksimów sprzed kilku dni, umiejscowionych przy 1,0770. Z drugiej – zejście do 1,0620 zostało wieczorem zniwelowane.
Świeca dzienna ma długi knot dolny, ale dzień dobiega końca przy 1,0680-90. Wygląda to tak, jakby gracze próbowali resztką siłą obronić trend. Może się udać – ale na jak długo? Skok do 1,08 i wyżej wciąż jest możliwy, ale coraz mniej.
Dodajmy, że Trump ogłosił dziś pro-rynkową decyzję, w której można upatrywać czynnika poprawiającego dynamikę PKB czy inne wskaźniki (w przyszłości). Ogłosił mianowicie, że w miejsce każdej nowej regulacji gospodarczej będzie następowało zniesienie dwóch innych. Chodzi o to, by zlikwidować dużą część przepisów federalnych, które ograniczają dynamikę firm.
2017-01-30 05:58 | Na eurodolarze jeden trend |
Raporty codzienne |
Kwestia wykresu
3 stycznia, jak pewnie wielu z nas pamięta, na wykresie eurodolara notowano minimum wynoszące ok. 1,0345. Po 23 stycznia, a więc po blisko trzech tygodniach, uformował się opór w pobliżu 1,0770. Następnie, po kilku dniach wahań, wykres zszedł niżej, poniżej 'zero siódemki' – ale dziś rano lokuje się znów wyżej, przy 1,0730.
Jak widać, trwają próby uratowania generalnej tendencji i skubnięcia dolarowi przynajmniej części jego siły. Rynek jest zapewne trochę skonsternowany działaniami Trumpa, który dość ostro wziął się do pracy. Z jednej strony hasła pro-rynkowe: zniesienie części regulacji, obniżka podatków. Z drugiej – protekcjonistyczne: mur na granicy z Meksykiem, wystąpienie z TTP, plany rewizji traktatu NAFTA. Do tego czytamy o udanej rozmowie Trumpa z Putinem. Równocześnie nie był udany piątkowy odczyt dynamiki PKB, annualizowana wyniosła tylko 1,9 proc.
W zasadzie Trump postrzegany był – nie w czasie kampanii, ale zaraz po niej, gdy zaczęto konstatować fakty w miejsce plotek – jako czynnik pro-dolarowy. Poza tym tak czy inaczej Rezerwa Federalna promuje teraz program umiarkowanie jastrzębi, tak więc trudno sądzić, by tendencja zwyżkowa na eurodolarze trwała bez przeszkód w kolejnych miesiącach, prowadząc wykres do poziomów z jesieni (typu 1,11 – 1,13). Można sobie wyobrazić skok na 1,08 czy 1,0870, ale ostatnio stał się on mniej prawdopodobny.
2017-01-27 22:53 | Dolar w erze Trumpa, funt w erze Brexitu |
Raporty tygodniowe |
Technika i fundamenty
Trump to niewątpliwie postać specyficzna. Głównym problemem przy analizie jego słów i czynów są paradoksy, które go cechują, jak też i szczególna atmosfera wokół jego osoby. Z jednej strony to wolnorynkowiec – oczywiście. Obniżenie podatków, ograniczenie restrykcji, które na gospodarkę siłą rzeczy nakładają normy ekologiczne, zmniejszenie liczby regulacji hamujących innowacyjność czy zwyczajną działalność gospodarczą.
Z drugiej strony – to protekcjonista, nawołujący do zamknięcia Ameryki na meksykańskich imigrantów, do wprowadzenia ceł (i ich podwyższenia), do przemyślenia i nawet wypowiedzenia układów o wolnym handlu. To ostatnie jest ciekawe, boć przecież w oczach szerokiej rzeszy alter- i antyglobalistów tego rodzaju układy to narzędzie w rękach 'Szatanów Zjednoczonych Ameryki' służące do utrzymania ich dominacji. Tymczasem Trump najwyraźniej sądzi, że układy takie jak NAFTA czy TTP niekoniecznie są dobre dla USA właśnie. Podobny paradoks widzimy w Europie – gdzie pozaniemiecka prawica nierzadko określa UE jako narzędzie w rękach Berlina, ale prawica niemiecka (jak partia AfD) zapewnia, że to właśnie Niemcy na Unii najgorzej wychodzą.
2017-01-27 07:45 | Trump się rozkręca |
Raporty codzienne |
Meksyk na całego
Wzrosło napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Oto bowiem Donald Trump ogłosił na Twitterze, że jeśli Meksyk nie chce pokryć kosztów budowy muru chroniącego USA przed nielegalnymi imigrantami – to właściwie nie ma powodu, by prezydent Enrique Pena Nieto odwiedził 31 stycznia Stany, jak to zakładał pierwotny plan.
Wybuchł skandal, a przecież do tego Sean Spicer – rzecznik Białego Domu – poinformował, że pod uwagę bierze się opcję wprowadzenia 20-procentowego cła na amerykańskie towary importowane do Meksyku. Tak, importowane. Nic dziwnego, że to tylko pogorszyło atmosferę.
2017-01-26 22:50 | Nie tak łatwo przebija się dolara złotym |
Raporty codzienne |
Sytuacja na rynku
Eurodolar jest, gdy piszemy te słowa, w rejonie 1,0670. Innymi słowy, dolar jednak zdaje się wracać do łask graczy czy też do własnej siły. W istocie był dziś nawet niżej niż teraz. Świeca dzienna jest długa i spadkowa.
Ten stan rzeczy może być zapowiedzią albo potwierdzenia, albo przebicia ogólnego trendu, który ciągnie się od 3 stycznia i ma charakter wzrostowy. Cóż, takie stwierdzenie samo w sobie jest pewnie słabą prognozą, ale po prostu sytuacja jest graniczna. Uważamy jednak za bardzo możliwe, że jeśli jutrzejsze dane o PKB z USA za IV kw. będą dobre, to rynek poprowadzi wykres na południe. Byłoby to zgodne z naszą generalną intuicją, że ów czas od 3 stycznia był jedynie korektą – mocną, ale korektą. Oto bowiem rok 2017 zasadniczo powinien pozostać rokiem pro-dolarowym. Fed obiecał 3 podwyżki stóp, ale i dwie to już byłoby coś. W dodatku Fed ma mniej argumentów za tym, by opóźniać ruchy – mniej niż w roku ubiegłym.
2017-01-26 08:09 | Czwartek z walutowej perspektywy |
Raporty codzienne |
Na parze głównej i na innych
Eurodolar lokuje się na poziomie 1,0740. A zatem nie pokonał jeszcze oporowej okolicy, którą napotkał już kilka dni temu. Na razie zmienność jest niewielka, rynek zdaje się być trochę rozkojarzony.
Dzisiaj napłynie trochę danych z USA, przy czym kluczowy będzie indeks PMI dla sektora usług, który poznamy o 15:45. Odczyt przemysłowy z wtorku ulokował się powyżej prognozy. Obecnie zakłada się ruch w górę z 53,9 pkt do 54,4 pkt, ale może będzie jeszcze lepiej. Poznamy też (o 16:00) sprzedaż nowych domów i wyprzedzający indeks Conference Board.
Znacznie istotniejszy od tych punktów będzie jutrzejszy odczyt dynamiki PKB za IV kwartał. Nawiasem mówiąc, taką publikację poznamy również i dziś – ale dla Wielkiej Brytanii (o 10:30). Przewiduje się +0,5 proc. k/k oraz +2,1 proc. r/r.