Puls rynku
2016-06-30 17:41 | Dokąd teraz? |
Raporty codzienne |
Wieczorem Bullard
Dziś wieczorem – o 21:20 – publicznie wypowie się James Bullard z Rezerwy Federalnej. Może być to w jakiś sposób istotne dla eurodolara, jakkolwiek w Polsce większość potencjalnych obserwatorów będzie skupiona raczej na meczu naszej reprezentacji z Portugalią.
Wczoraj relatywnie gołębio zabrzmiał Jerome Powell, też z Fed, zwracając uwagę na kwestie takie jak niezbyt dobre ostatnimi czasy dane z rynku pracy USA – oraz ryzyka związane z Brexitem. Na razie eurodolar plasuje się relatywnie wysoko, tzn. przy 1,11 – a nie przy 1,09, jak w momentach największej paniki post-referendalnej.
Sprzedaż detaliczna w Niemczech za maj wzrosła o 0,9 proc. m/m oraz o 2,6 proc. r/r (przy prognozach +0,7 proc. m/m i +3 proc. r/r). PKB Wielkiej Brytanii wpisał się w prognozy - dynamika to +0,4 proc. m/m oraz +2,0 proc. r/r. W Polsce inflacja CPI za czerwiec spadła m/m o 0,2 proc., r/r wzrosła o 0,1 proc.
2016-06-30 05:18 | Perspektywy eurodolara i nie tylko |
Raporty codzienne |
Poranek na walutach
Na eurodolarze dziś rano oscylujemy przy 1,11. Para GBP/EUR sytuuje się przy 1,120, zaś para GBP/USD ulokowana jest przy 1,3410. Indeks Nikkei 225 jest na plusie pomimo tego, że w nocy napłynęły dość słabe dane makroekonomiczne o japońskiej produkcji przemysłowej. W relacji m/m spadła o 2,3 proc., w r/r o 0,1 proc. - przy prognozach -0,1 proc. m/m i +1,9 proc. r/r.
O 8:00 poznamy niemieckie dane o majowej sprzedaży detalicznej, o 9:00 szwajcarski indeks instytutu KOF, o 10:30 PKB Węgier (to akurat nie wpłynie na eurodolara, ale zawsze warto wiedzieć...), zaś o 15:45 indeks Chicago PMI z USA. Drugi amerykański odczyt to wnioski o zasiłek – poznamy tygodniową liczbę takich dokumentów (złożonych po raz pierwszy) o 14:30. Wieczorem – o 21:20 – powinien wypowiedzieć się James Bullard z Fed. W programie dziś także (o 10:30) PKB Wielkiej Brytanii za I kw. 2016.
2016-06-29 19:12 | Amerykańskie jastrzębie osłabną po Brexicie? |
Raporty codzienne |
Głos Powella
Publicznie wypowiedział się dziś przedstawiciel Rezerwy Federalnej – Jerome Powell. Oczywiście mówił o polityce monetarnej i sytuacji gospodarczej USA w realiach nadchodzącego Brexitu. Nadchodzącego, ponieważ brytyjskie referendum to dopiero decyzja, a nie dokonanie aktu wyjścia – i to decyzja obywateli, która formalnie nie wiąże prawnie władz.
W istocie jednak jest nader prawdopodobne, że Brytania faktycznie będzie zmierzać ku opuszczeniu UE, nawet jeśli potrwa to kilka lat. Powell tymczasem odniósł się też do takich kwestii jak amerykański rynek pracy i tamtejsza inflacja. Stwierdził np., że potrzeba więcej czasu, by upewnić się, że inflacja powraca do 2-procentowego celu. Zrobiono wielki postęp w kwestii osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia – ale wciąż jest miejsce na poprawki. Z jednej strony oficjel Fed stwierdził, że nie chce wyciągać zbyt daleko idących wniosków z dwóch słabych odczytów z rynku pracy, z drugiej jednak przyznał, że to niepokojące zjawisko. Do tego głos za Brexitem wykreował i może dalej kreować kolejne problemy w światowej gospodarce, w tym w amerykańskiej. Na razie, zdaniem Powella, za wcześnie jeszcze, by osądzać całościowo skutki czwartkowej decyzji – charakterystyczne jest jednak, że tym razem ekonomista nie wspomniał o stopniowym podnoszeniu stóp w niedalekiej przyszłości. A tego określenia użył jeszcze w maju (naturalnie uzależniając to od danych makro itd.).
2016-06-29 04:11 | Dolar po cztery złote jawi się jako tani |
Raporty codzienne |
Na głównej parze
Nad ranem eurodolar oscyluje w okolicach poziomu 1,1050. Jak na ostatnie dni, nie jest to nawet tak niski poziom. W każdym razie mogą być wstępnie pewne problemy z powrotem ponad linię 1,11 – chyba że ze strony Fed napłynie dość czytelny komunikat, że podwyżka stóp znów się oddala, tym razem na fali obaw wywołanych brytyjskim referendum.
Wskaźniki ekonomiczne stały się w ostatnich dniach mniej istotne, niemniej można wspomnieć, że poznamy dziś np. dane o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz indeks PCE Core (wszystko to o 14:30), jak też i indeks podpisanych umów kupna domów (o 16:00). W programie także wskaźniki koniunktury gospodarczej dla Strefy Euro (o 11:00, ale raczej nie wpłyną one na waluty) tudzież niemieckie dane o inflacji CPI i HICP za czerwiec (o 14:00).
2016-06-28 17:46 | Na rynkach wciąż ten sam temat |
Raporty codzienne |
Co słychać na głównej parze?
Dzisiejsza świeca dzienna na wykresie eurodolara jest biała, czyli wzrostowa – ale korpus jest dość mały, zaś górny knot wysoki. Wygląda to więc tak, jakby gracze spróbowali ataku na wysokie poziomy (testowano nawet 1,11), lecz atak ten okazał się tylko balonem próbnym czy nawet małą, ślepą uliczką.
Sytuacja wciąż jest niejednoznaczna. Z jednej strony korekta siłą rzeczy powinna się pojawić – choćby dlatego, że po piątkowym pogromie pojawiły się okazje, by tanio kupować (euro za dolary albo np. funty za dolary czy euro). Niektórzy liczą też na to, że z powodu Brexitu Fed zrezygnuje z forsowania podwyżek stóp w tym roku.
Przejście przez "jedenastkę" na eurodolarze może jednak nie być takie proste, wydaje się że ten okrągły poziom może teraz być oporem. Po drugiej stronie mamy nawet 1,0915 – tj. dołki z piątku.
2016-06-28 06:50 | Nie milkną reperkusje referendum |
Raporty codzienne |
Poranna sytuacja
Co czeka nas w dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym? O 8:00 poznamy niemieckie ceny importu za maj (dynamikę m/m i r/r), o 9:00 hiszpańską sprzedaż detaliczną za ten sam miesiąc, o 9:00 węgierskie bezrobocie, o 9:30 sprzedaż w Szwecji.
O 12:00 swój punktowy wskaźnik sprzedaży detalicznej przedstawi Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego, natomiast po południu zaczną schodzić ciekawe dane z USA. Otóż o 14:30 poznamy PKB Stanów za I kw. (będzie to rewizja wyników wstępnych), o 15:00 indeks cen domów S&P/Case-Shiller, o 16:00 Conference Board zaufania konsumentów i indeks Fed z Richmond. Poza tym w ciągu dnia wypowiadać będą się przedstawiciele EBC: Draghi, Praet czy Coeure.
Tymczasem mamy kolejne reperkusje referendalnej decyzji z czwartku. Tym razem do gry weszły agencje ratingowe – S&P i Fitch. Pierwsza z nich obniżyła rating Wielkiej Brytanii z AAA do AA i perspektywa jest negatywna. W przypadku Fitch perspektywa też jest negatywna, a cięcie nastąpiło z AA+ do AA.
2016-06-27 14:46 | Złotemu w gruncie rzeczy się nie poprawia |
Raporty codzienne |
Atmosfera na eurodolarze
Jaka jest – każdy widzi, moglibyśmy rzec z gorzką ironią. Atmosfera na głównej parze jest taka, że rezydujemy przed godziną 15:00 w okolicach 1,0975-80, zaś dzienne maksima to raptem 1,1080 (z małym kawałkiem).
Zasadniczo więc silniejszą stroną zmagań jest dolar. Dziś w kalendarium nie ma zbyt wielu istotnych rzeczy, pewne znaczenie może mieć np. indeks PMI dla usług, który poznamy o 15:45. Rynki trawią jeszcze skutki brytyjskiego referendum, czy może raczej przeżuwają możliwe scenariusze. Spekulanci zarobili (ci oczywiście, którzy zagrali ryzykownie, przeciwko głównemu trendowi, bo jednak jeszcze w czwartek mocne były głosy o tym, że wygra mimo wszystko frakcja pro-unijna).
2016-06-27 05:02 | Rynki budzą się w odmienionym świecie |
Raporty codzienne |
Jakie nastroje?
Pytamy oczywiście o nastroje po brexitowym szoku. Żeby było jasne: na razie do żadnego Brexitu jeszcze nie doszło, ewentualna procedura wyjścia może potrwać nawet kilka lat, a samo referendum, formalnie rzecz biorąc, nie jest wiążące dla brytyjskich władz. Istotne jest jednak nie tyle to, jakie konkretnie kroki podjęte zostaną w najbliższym czasie, ile raczej sam fakt, że kształt Unii Europejskiej stanął pod znakiem zapytania.
Głównonurtowi politycy unijni tudzież luminarze biznesu (jak George Soros) generalnie są zrozpaczeni brytyjską decyzją, wieszcząc Wyspom niezliczone problemy czy katastrofy poza Unią. Z drugiej strony, są i tacy, którzy podejrzewają, że np. Niemcy skrycie cieszą się z Brexitu, licząc na to, że dzięki temu otrzymają wolną rękę w tym, co zostanie z UE.
Tymczasem Unia ma też i inne problemy. Media donoszą, że Manuel Valls (premier Francji) negatywnie ocenił to, w jakim kierunku idą rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie traktatu TTIP – który nominalnie dotyczy wolnego handlu, ale przez wielu uważany jest za projektowane narzędzie amerykańskiej dominacji nad europejską gospodarką. Miałoby to wynikać m.in. z niekorzystnych dla Europy sposobów rozwiązywania potencjalnych konfliktów (przez sądy arbitrażowe). W każdym razie Valls jest nastawiony krytycznie – i podobnie niemieccy socjaldemokraci, podczas gdy Angela Merkel prezentuje kurs pro-amerykański.