FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

26 grudzień 2024

Puls rynku

2017-10-19 08:22

Na granicy osiemnastki

Raporty codzienne

Mowa o eurodolarze
W rzeczy samej, eurodolar chwilami lokuje się dziś rano niemal klarownie przy 1,18. Wczoraj dolar stracił, nie pomogła relatywnie jastrzębia wypowiedź Dudleya z Fed – zresztą równolegle popłynął także gołębi głos Kaplana, namawiającego do ostrożności na ścieżce podwyżek stóp.

Dziś znamy już dane azjatyckie: w Japonii wrześniowy eksport i import wypadły gorzej od prognoz, np. dynamika importu to 12 proc. r/r, oczekiwano 15 proc. W Chinach PKB za III kw. wpisał się w założenia, prognozy zostały natomiast przebite w odniesieniu do produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za wrzesień. Inwestycje w aglomeracjach wypadły nieco gorzej niż się spodziewano.

O 10:30 poznamy wrześniową dynamikę sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Prognozuje się -0,2 proc. m/m oraz +2 proc. r/r. O 14:30 mamy amerykański indeks Philadelphia Fed i tygodniową liczbę wniosków o zasiłek, o 16:00 wskaźniki wyprzedzające Conference Board.

2017-10-18 23:32

Polski przemysł, polska sprzedaż, polska koniunktura

Raporty codzienne

Temat eurodolara
William Dudley z Fed przyznał dziś, że uproszczenie zasad podatkowych w Stanach – a o tym przecież mówi prezydent Trump i jego administracja – faktycznie może przynieść wzrost produktywności gospodarki. Ba, rzekł również, iż Fed jest na dobrej drodze do ogłoszenia trzeciej podwyżki stóp w roku 2017, nawet jeśli niskie wyniki inflacyjne zaskoczyły samego Dudleya.

Ale np. Robert Kaplan, też z Fed, stwierdził, że byłby ostrożny w kwestii zbyt daleko idących podwyżek stóp. Mało tego, jego zdaniem polityka Fed wcale nie była dotąd aż tak akomodacyjna, jak sądzą gracze na rynku.

2017-10-18 07:41

Sprzedaż, przemysł, koniunktura

Raporty codzienne

Poza Polską
O 10:30 poznamy istotne odczyty z Wielkiej Brytanii: o wynagrodzeniach, wnioskach o zasiłek i stopie bezrobocia (która powinna utrzymać poziom 4,3 proc.). Wcześniej, dziesięć po dziesiątej, ma się wypowiedzieć publicznie Mario Draghi z EBC, zaś po 13:30 usłyszymy głosy kilku innych prominentów tego banku centralnego: Angeloniego, Praeta i Nouy.

Godzina 14:00 to wypowiedzi panów Kaplana i Dudleya z Rezerwy Federalnej, istotne w kontekście przyszłej ścieżki podwyżek stóp w USA. O 20:00 poznamy Beżową Księgę: raport ekonomiczny oddziałów Fed.

2017-10-17 21:49

Polska: wyniki tylko minimalnie słabsze od prognoz

Raporty codzienne

Na świecie
Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii za wrzesień wpisała się w prognozy: 0,3 proc. m/m oraz 3 proc. r/r. To dość wysokie poziomy i analitycy sądzą, że teraz być może Bank Anglii weźmie się za ścieżkę podwyższania stopy procentowej.

To cokolwiek uzasadniony pogląd. Zresztą BoE dawał już jastrzębie sygnały w ostatnich czasach. Skądinąd oczywiste jest też, że na tej drodze od dawna widzimy Fed, a od niedawna Bank Kanady. Co się tyczy pary GBP/EUR, to rankiem szła ona w górę, osiągając nawet 1,1290. Potem mieliśmy tradycyjne "kupuj plotki, sprzedaj fakty". Wykres zawrócił i przesunął się aż do 1,12, czyli euro zyskało.

2017-10-17 08:40

ZEW niemieckiej gospodarki

Raporty codzienne

Co w programie?
Taka mała i może niespecjalnie pomysłowa dwuznaczność w tytule naszego raportu. ZEW to oczywiście instytut, który co miesiąc publikuje swój wskaźnik, mierzący stan gospodarki Niemiec. Publikacja bazuje na ocenach ekspertów i menedżerów, wynik wyrażany jest w punktach, im wyższy, tym lepiej. We wrześniu było 17 pkt, teraz rynek czeka na 20 pkt.

Odczyt ZEW poznamy o 11:00, równocześnie pojawią się dane z Eurolandu o inflacji HICP. Wcześniej, o 10:30, przekonamy się, jak wypadła inflacja w Wielkiej Brytanii. Ba, będzie ona podana w trzech kategoriach: CPI, PPI i RPI. Wczoraj, przypomnijmy, funt stracił na wartości (np. złoty zyskał na tym ok. 4 grosze w stosunku do dziennych maksimów). Stało się to za sprawą raportu Bloomberga o możliwych skutkach 'twardego Brexitu' i o tym, że to prawdopodobny scenariusz.

2017-10-16 23:09

EUR/PLN - trend przełamany

Raporty codzienne

Eurodolar i funt
Eurodolar oscyluje dziś w obszarze 1,1780 – 1,1820. To znaczy, tak było w ciągu dnia, wieczoru i poniekąd też nocy, która już trwa. Aktualnie mamy ok. 1,18. Zmienność nie była duża, rynkowi brakowało impulsów z USA – choć trzeba przyznać, że o 14:30 pojawił się świetny odczyt indeksu NY Empire State. Zanotowano 30,2 pkt przy prognozie 20,7 pkt.

Bloomberg zaprezentował raport, w którym przeanalizował możliwość ostrego Brexitu, wyzbytego kompromisu z UE. To o tyle istotne, że takie ryzyko istnieje – agencja twierdzi, że negocjacje w gruncie rzeczy zmierzają w tym kierunku. Para GBP/EUR, która rankiem była przy 1,1290, potem szybko zeszła w dół, w okolice 1,12 – zatem zaufanie do funta spadło.

2017-10-16 07:53

W tym tygodniu ważne polskie dane

Raporty codzienne

Na rynku
Eurodolar jest niemal równo przy 1,18. Tak więc dolar próbuje trochę zyskać na wartości, biorąc pod uwagę, że w ubiegłym tygodniu wykres pary uciekał w rejony nieodległe już od 1,19.

Ogólny, szerszy obraz to zakres 1,1670 – 1,21 (w przybliżeniu). Ten stan rzeczy utrzymuje się właściwie od początku sierpnia. Omawialiśmy to zresztą w piątkowym raporcie tygodniowym. Warto może w tym kontekście dodać, że Janet Yellen powiedziała wczoraj, iż zasadniczy stan amerykańskiej gospodarki jest dobry, a słabsze dane o inflacji mogą być jedynie przejściowe. Rośnie zatem – to już nasz komentarz – szansa na to, że Fed zdecyduje się w grudniu na podwyżkę stóp. To znaczy: że zrobi to pomimo tego, iż niektóre czynniki mogą budzić delikatne wątpliwości.

Rynek najwidoczniej dyskontuje już taki scenariusz. Poza tym poznaliśmy rankiem sierpniową dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii (+2 proc. m/m, +5,3 proc. r/r, w relacji miesięcznej nieco lepiej, a w rocznej nieco gorzej od prognoz), zaś o 11:00 mamy w programie bilans handlu zagranicznego Eurolandu. O 14:30 ujrzymy indeks NY Empire State, prognozuje się spadek 24,4 pkt do 20,7 pkt.

2017-10-13 21:18

Piętrowa konsolidacja

Raporty tygodniowe

Tak właśnie jest
Tytuł naszego raportu odnosi się do eurodolara. Istotnie, wykres głównej pary walutowej od sierpnia waha się w konsolidacyjnym zakresie 1,1670 – 1,2090. Ten z kolei podzielony jest na dwie części: granicę stanowi rejon 1,1860-80.

A zatem mamy parter i piętro konsolidacji. To, że we wrześniu, zwłaszcza w jego końcówce, dolar zarobił, było skutkiem wzrostu wiary w to, że Fed dokona w grudniu trzeciej podwyżki stóp procentowych. Wypowiedzi wielu decydentów Fed były dość jastrzębie, podobnie rzecz się miała z tym, co ogłoszono po posiedzeniu FOMC. Dane makro z USA były generalnie dobre.

Rozczarowaniem okazały się wrześniowe payrollsy, ujawnione na początku października. Było to w istocie tydzień temu. Płace godzinowe wzrosły całkiem nieźle, a bezrobocie spadło – ale zatrudnienie zmniejszyło się, a nie zwiększyło. To niewątpliwie okazało się rozczarowaniem. Tak naprawdę był to jednak tylko pretekst do odbicia, do korekty. Pretekst, bo wydaje się, że FOMC nie ustąpi z obranej drogi, nawet jeśli wrześniowe wieści z rynku pracy były deprymujące, a inflacja stoi zbyt nisko.

Dodatkowym impulsem działającym na niekorzyść dolara i na korzyść euro była jastrzębia wypowiedź p. Sabine Lautenschlaeger z EBC, która opowiedziała się za tym, by w przyszłym roku redukować QE. Jej zdaniem, luźna polityka w Eurolandzie spełniła już swoją rolę, a trzeba pamiętać o jej ew. negatywnych skutkach. Co więcej, na rzecz euro działały również dane gospodarcze, np. dobra produkcja przemysłowa w Niemczech, dobre dane o niemieckim imporcie i eksporcie, a także indeks Sentix.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice