FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

11 styczeń 2025

Puls rynku: Raporty codzienne

2016-03-30 14:30

Dzień powyżej 'trzynastki'

Główna para
Tak naprawdę bywały dziś kursy niższe niż 1,13 – mianowicie rankiem notowano minima rzędu 1,1285. Sugerowaliśmy jednak wtedy, że całkiem możliwe jest, iż gracze spróbują docisnąć pedał gazu, niejako korzystając z okazji, jaką było gołębie wystąpienie Yellen – i osłabią jeszcze dolara.

W istocie tak się stało. Przetestowano (w przybliżeniu) dotychczasowe szczyty marcowe, tj. wykres  zbliżył się do 1,1340. Aktualnie mamy 1,1325.

Tak naprawdę ważne będzie to, co się stanie w piątek. Wtedy poznamy spory pakiet odczytów PMI z Europy oraz USA, a przede wszystkim – dane z amerykańskiego rynku pracy. Wydaje się, że "zwyczajnie" dobre dane nie wystarczą do tego, by nagle przywrócić wielką wiarę w dolara, bo przecież słowa Janet Yellen po raz drugi były wyraźnie gołębie. Z kolei słabe dane tylko potwierdzą zasadność obranego przez nią kierunku.

2016-03-30 07:04

Yellen potwierdziła gołębi kierunek

Eurodolar wysoko
Janet Yellen wypowiedziała się wczoraj wieczorem (naszego czasu) w Economic Club of the New York. Jej wystąpienie powszechnie odebrano jako dość gołębie, a zatem również jako potwierdzenie gołębiego stanowiska zaprezentowanego podczas ostatniego posiedzenia Fed.

I faktycznie – taka właśnie była ta przemowa. Nawiasem mówiąc, stawia to pod znakiem zapytania sens kilku jastrzębich głosów, jakie ostatnio napłynęły z FOMC. Czyżby stanowiły one planowane równoważenie postawy Yellen, na przykład tak, by dolar nie osłabił się zanadto? Czyżby każdy miał w tym spektaklu swoją rolę do odegrania?

W każdym razie Yellen oczywiście potwierdziła słuszność grudniowej decyzji o podwyżce stóp i zapewniła, że gospodarka USA postąpiła naprzód w wyraźnie zadowalający ('remarkably satisfactory') sposób, ale poza tym było sporo wątków, które odsuwają w czasie wizję wyższych stóp. Na przykład była mowa o niskiej inflacji, która niepokoi Fed. O globalnych ryzykach, o możliwości użycia specjalnych, istotnych narzędzi przez Fed (czyli zapewne narzędzi luzujących, a nie zacieśniających), o tym, że dalszy spadek cen ropy może być szkodliwy dla światowej gospodarki itd.

2016-03-29 16:14

Waluty spokojnie czekają na Yellen

Główna para
EUR/USD zachowuje się dziś dość spokojnie, przy czym w ciągu sesji (europejskiej) przewagę powoli zdobywa euro. Minima notowane rano to ok. 1,1170, teraz jesteśmy powyżej 1,12, było już 1,1220.

Może to sugerować, że wsparcie wytrzymało i teraz nadchodzi znów czas silniejszego euro. Ograniczeniem dla wzrostów mogłaby być dawna linia trendu zwyżkowego, mierzona dołkami z 2, 9 i 16 marca.

Dane makro nie były dziś ani bardzo istotne same w sobie, ani szokujące z powodu odstępstwa od prognoz. Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 10 amerykańskich metropolii wzrósł o 5,1 proc. r/r, a spodziewano się 5,3 proc. Dla 20 metropolii wynik to 5,7 proc. (zakładano 5,8 proc.). Nawiasem mówiąc, to dane za styczeń, a więc dość opóźnione.

2016-03-29 06:45

Jeszcze jeden atak na 4,25?

Co słychać na głównej parze?
24 i 25 marca upłynęły w wąskiej konsolidacji, tj. w zakresie 1,1145 – 1,1185 (mniej więcej, w istocie 25 marca obszar wahań był nawet skromniejszy). Wczoraj eurodolar postąpił do góry, świeca była biała, a więc wzrostowa, notowano wyjście ponad 1,12. Aktualnie jednak znów mamy 1,1185.

Można więc myśleć, że albo mamy zaczątek powrotu na północ – albo też, że potwierdził się trend spadkowy, mierzony od szczytu z 17 marca. Nie jest to jeszcze do końca jasne, w każdym razie za wsparcie można z powodzeniem uznać 1,1145.

Pod wieloma względami decydujący będzie piątek – nie tylko ze względu na finalne odczyty przemysłowego PMI (dla Niemiec, Strefy Euro czy USA), jakie się wtedy pojawią, ale przede wszystkim z powodu danych z amerykańskiego rynku pracy. Mowa o payrollsach, czyli o pakiecie obejmującym m.in. dane o zmianie zatrudnienia poza rolnictwem i w sektorze prywatnym, jak też informacje o bezrobociu, płacy godzinowej i długości tygodnia pracy.

2016-03-25 06:04

Ostatnie chwile przed Świętami

Główna para
Dziś oczywiście w kalendarium i na rynkach będzie się działo bardzo niewiele. Pojawi się jeden istotny odczyt, mianowicie o 13:30 poznamy dynamikę PKB Stanów Zjednoczonych za IV kwartał minionego roku. To znaczy – będzie to odczyt finalny, rewizja wstępnego. Prognoza rezultatu annualizowanego to 1 proc. Prócz tej wielkości poznamy jeszcze deflator PKB i PCE Core.

Na głównej parze mamy 1,1160. Gracze wciąż jeszcze bronią eurodolara przed gwałtowniejszym ruchem w stronę 1,1060-80, tym niemniej coraz więcej wskazuje na to, że nie uda się powrócić ponad linię trendu wzrostowego. Wpisują się w to także jastrzębie komentarze niektórych przedstawicieli Fed, wypowiedziane w ostatnich dniach (por. J. Bullard). Ropa crude stoi nisko, na 39,60 dolara za baryłkę (jakkolwiek wczoraj notowała jeszcze tańszą cenę, rzędu 38,34 dolara).

 

2016-03-24 17:20

Dolar i jastrząb Bullard

Jaki mamy kurs?
Zakres wahań eurodolara to dziś mniej więcej 1,1145 – 1,1185. Można jeszcze mieć nadzieję (a może – łudzić się?), że to wciąż faza korekty w trendzie wzrostowym, mierzonym od 2 marca, ale linia tego trendu została już dość wyraźnie przełamana.

Z drugiej strony, rynek nie ma jeszcze odwagi zbić cen do 1,1060-80, gdzie można lokować wsparcie. Oczywiście James Bullard z Rezerwy Federalnej zabrzmiał dziś jastrzębio, mówiąc o tym, że kolejna podwyżka stóp być może nie jest odległa w czasie, o ile gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami. Bullard to jednak znany jastrząb, jego wypowiedź nie jest więc zaskoczeniem.

Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, to napłynęły wieści o zamówieniach na dobra bez środków transportu tudzież dobra trwałego użytku. Po pierwsze, wyraźnie obniżono wyniki ze stycznia (w pierwszej kategorii z 1,7 proc. m/m do 1,2 proc., w drugiej – z 4,7 proc. do 4,2 proc.). Po drugie, rezultaty za luty były w sumie słabe: -1 proc. m/m bez środków transportu i -2,8 proc. na dobra trwałe. Lekkim pocieszeniem może być fakt, że PMI dla usług wrócił ponad poziom 50 pkt, do 51 pkt.

2016-03-24 05:45

Na EUR/PLN stagnacja przy wsparciu

Główna para
EUR/USD sytuuje się przy 1,1170. Wykres zatrzymał się zatem w pobliżu wsparcia, a linia trendu wzrostowego została wyraźnie naruszona. Teoretycznie jest jeszcze szansa na jej utrzymanie, tzn. na powrót powyżej tej linii – ale jeśli to się nie uda, to wówczas notowania mogą pójść nawet w stronę 1,1060.

Cóż, ostatecznie jest przecież tak, że polityka Fed jet relatywnie bardziej jastrzębia niż polityka EBC, szermującego operacją QE i arcy-niskimi, ujemnymi stopami. Swoją drogą, James Bullard z Fed w St. Louis powiedział właśnie (dla Bloomberga), że władze monetarne powinny rozważyć podwyżkę stóp na swoim następnym posiedzeniu, choćby dlatego, że dobrze ma się amerykański rynek pracy.

2016-03-23 17:48

Główna para przełamuje trend?

Kluczowa sprawa
Kluczową kwestią jest – z technicznego punktu widzenia – to, czy eurodolar potwierdzi trend wzrostowy, który można obserwować niemal od początku marca, czy też dojdzie do jego przełamania.

Jeszcze wczoraj czy nawet dziś nad ranem mogło się wydawać, że trend się obronił – ale teraz nie jest to takie pewne. Nie tylko knot dolny, ale i korpus świecy dziennej przekroczył linię. Testowane jest wsparcie w pobliżu 1,1160. Jeśli dziś i jutro byki nie zdołają ostro zagrać i ocalić tendencji premiującej euro, to notowania swobodnie będą mogły pójść na 1,1060-80.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice