FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

11 styczeń 2025

Puls rynku: Raporty codzienne

2015-08-06 14:58

Piątek będzie istotny dla EUR/USD?

Dzisiejsze dane
Wczesnym rankiem, o 8:00, podano niemieckie odczyty nt. dynamiki zamówień w przemyśle za czerwiec. Były nadzwyczaj udane, choć trochę obniżono wyniki majowe. W każdym razie dynamika m/m to 2 proc. (zakładano +0,2 proc.), r/r to 13,5 proc., zaś r/r po dopasowaniu sezonowym to 7,2 proc. (przewidywano 5,2 proc.). O 14:30 poznaliśmy tygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek w USA. Wynik to 270 tys. sztuk, więc nieznacznie lepszy od prognozy na poziomie 273 tys.

2015-08-06 06:32

Ważne będą dane jutrzejsze

Niemieckie zamówienia
Dziś o 8:00 poznamy odczyt dynamiki niemieckich zamówień w przemyśle (za czerwiec). W maju dynamika ta była ujemna: -0,2 proc. m/m, -1,3 proc. r/r. O 13:30 ukaże się amerykański raport Challengera na temat planowanej liczby zwolnień, a o 14:30 – jak co tydzień – informacja o liczbie nowych wniosków o zasiłek w USA. Odczyty te mogą mieć pewne znaczenie, ale rynek będzie raczej czekał na dane jutrzejsze, czyli oficjalne, rządowe payrollsy. Poznamy wtedy (jutro o 14:30) amerykańskie bezrobocie, zmianę zatrudnienia poza rolnictwem i w sektorze prywatnym, wreszcie długość tygodnia pracy oraz płacę godzinową. Im lepsze dane – tym większa szansa na podwyżkę stóp we wrześniu i tym mocniejszy dolar, a słabszy np. złoty do dolara czy nawet złoty do euro.

2015-08-05 18:30

Znamy już ADP i PMI

W którą stronę?
Wczorajszy wieczorny spadek eurodolara do niskich wartości rzędu 1,0850 był, jak wiemy, spowodowany nie tyle lepszym od prognoz odczytem dynamiki zamówień w przemyśle USA, ile raczej nieoczekiwaną (i nieoczekiwanie jastrzębią) wypowiedzią Dennisa Lockharta z Fed (na łamach Wall Street Journal). Rankiem zakładaliśmy, że EUR/USD zapewne skoryguje nieco swe notowania, np. do 1,09 – 1,0920, ale o autentyczny powrót do wcześniejszych kwotowań będzie ciężko. Istotnie, dziś rzeczywiście notowano kursy rzędu ok. 1,0920, a jednak dzień dobiega końca przy 1,0870, co zdaje się potwierdzać sentyment pro-dolarowy.

2015-08-05 05:32

Gwałtowne zmiany

Duży ruch
Rynek forex niekiedy zaskakuje gwałtownymi zmianami w sytuacjach, które pozornie nie powinny dawać ku temu podtekstów. Lub może inaczej: jakieś fundamenty są prawie zawsze, ale nie zawsze są oczywiste czy też spodziewane. W tym wypadku tajemnicę można rozwikłać relatywnie łatwo, natomiast trudno było się spodziewać całego wydarzenia. Dennis Lockhart z Rezerwy Federalnej nie miał oficjalnego wystąpienia konferencyjnego we wczorajszym kalendarium, niemniej udzielił wywiadu "The Wall Street Journal" i wiele wskazuje na to, że właśnie ten fakt wpłynął ostro na rynek eurodolara. Oto bowiem Lockhart, generalnie uchodzący za centrowego, umiarkowanego członka FOMC, wprost powiedział, że gospodarka USA jest gotowa na pierwszą od ponad 9 lat podwyżkę stóp procentowych. Tylko naprawdę kiepskie, znacznie odbiegające od założeń odczyty makroekonomiczne mogłyby przekonać Lockharta, że trzeba się jeszcze wstrzymać.

2015-08-04 16:23

Spokojny finał dnia na EUR/USD

Co z zamówieniami?
Co z zamówieniami w USA za czerwiec? Słychać niewiele. Oto bowiem okazało się, że poznaliśmy dziś jedynie odczyt dotyczący zamówień w przemyśle. Owszem, dynamika +1,8 proc. m/m przebiła prognozę na poziomie +1,4 proc., ale to ostatecznie tylko jeden odczyt, w szczególności nie było wiadomości o zamówieniach na dobra trwałego użytku.  Rezultat jest taki, że EUR/USD nie ulega jakimś dramatycznym ruchom. Notowany jest kurs 1,0970-80, co oznacza, że rynek nadal nie zdecydował się, w którą stronę przeć.

2015-08-04 08:31

Wtorek i EUR/USD

Brak rozstrzygnięcia
Wciąż nie ma klarownego rozstrzygnięcia na EUR/USD. Z jednej strony, opcja pro-dolarowa nie ma odwagi i argumentów, by ostro potwierdzić trend spadkowy (mierzony od 18 czerwca) i sprowadzić notowania choćby do okolic 1,0890 – 1,09. Pewien wpływ na to może mieć fakt, że wczorajsze PMI dla Niemiec i Strefy Euro, choć na pewno nie przełomowe, to jednak były nieco lepsze od prognoz, podczas gdy w USA wskaźnik PMI wpisał się w założenia, zaś ISM zaskoczył negatywnie – nie utrzymał poziomu 53,5 pkt, tylko zszedł do 52,7 pkt.

2015-08-03 16:11

PMI, ISM - ważne skróty

Sytuacja eurodolara
Już wiele razy wspominaliśmy, że ogólny, zasadniczy trend na głównej parze walutowej ma charakter spadkowy, a więc umacniający dolara. To znaczy – tak jest przynajmniej od 18 czerwca, kiedy to notowano szczyty powyżej 1,1430. Linię opieramy na szczytach z 10 i 13 lipca. W ostatni piątek, pod wpływem słabych danych z USA o wzroście płac, próbowano przebijać trend gwałtownym ruchem, ale gracze się zreflektowali i dziś cały dzień upłynął nieco poniżej 1,10. Zmienność nie była zbyt duża, obecnie mamy 1,0970-80. Odczyty PMI dla przemysłu Niemiec i Eurolandu były nieznacznie lepsze od prognoz, w Hiszpanii wynik był słabszy od założeń, we Włoszech wyraźnie lepszy, we Francji – zgodny z przewidywaniami (49,6 pkt). Nie wystarczyło to do jakiegoś szczególnego podbijania ceny euro. Rynek zresztą czeka teraz raczej na dane z USA – zwłaszcza te, które będą w piątek, czyli payrollsy, dane z rynku pracy, istotne w kontekście dyskusji o zacieśnianiu polityki monetarnej USA.

2015-08-03 08:54

Początek pod znakiem PMI

Co z eurodolarem?
PMI dla przemysłu to dziś najważniejsza seria odczytów. Mamy już dane z krajów odrobinę egzotycznych z perspektywy eurodolara – np. z Australii, Japonii, Chin czy Indii. Wskaźnik chiński miał wynieść 48,2 pkt, co i tak byłoby spadkiem – a zszedł do 47,8 pkt. To dość niepokojące w kontekście sytuacji chińskiej giełdy, która przeżywa czas kryzysu i spadków istotnych indeksów, jak Shanghai Composite.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice