FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

18 maj 2024

Puls rynku: Raporty tygodniowe

2014-05-16 16:00

Dolar przejmuje inicjatywę

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walutowym

 

Poniedziałkowa sesja (12.05) na rynku walutowym cechowała się spokojnym przebiegiem i raczej małą zmiennością kursu. Podczas tamtej sesji nie mieliśmy również istotnych figur makroekonomicznych. Jedynymi wartymi odnotowania wydarzeniami były wypowiedzi przedstawicieli ECB: Ewalda Nowotnego oraz Vítora Constancio. Nowotny stwierdził, że nawet czerwcowe obniżki stóp procentowych (o ile oczywiście dojdą do skutku) mogą nie wystarczyć do przezwyciężenia niskiej inflacji w Strefie Euro. Z kolei wiceszef ECB (Vítor Constancio) stwierdził, że w kontekście najbliższego posiedzenia ECB i ewentualnych decyzji kluczowe znaczenie będą mieć najbliższe prognozy inflacji.

2014-05-09 15:15

Odbicie od sufitu

Wystąpienia dwa, a właściwie trzy
W tym tygodniu na rynku walut najwięcej zdziałały trzy wystąpienia ważnych ludzi. Mowa o Janet Yellen, Mario Draghim oraz – dość nieoczekiwanie – Włodzimierzu Putinie.

Zacznijmy jednak od poniedziałku. Wówczas wykres EUR/USD oscylował mniej więcej w obszarze 1,3865 – 1,3885, działo się raczej niewiele, w kalendarium w miarę ważnym punktem był raport ISM dla usług za kwiecień (odczyt z USA). W szczególności indeks ISM wzrósł z 53,1 pkt do 55,2 pkt, bardziej niż się spodziewano.

W istocie jednak ruch pojawił się dopiero we wtorek, gdy strona popytowa zdecydowała się mimo wszystko przypuścić atak na poziom 1,39. Testowano nawet 1,3950, a choć sesja skończyła się nieco niżej, to jednak także i w środę utrzymały się poziomy powyżej 1,39. Nic dziwnego: z jednej strony Janet Yellen o 16:00 dała do zrozumienia, że nie będzie na razie intensyfikować procesu wygaszania operacji QE, nie należy też raczej sądzić, by w najbliższym czasie podnoszono stopę procentową dla dolara. Z drugiej strony, swoistego optymizmu dostarczył wspomniany na początku Włodzimierz Putin, prezydent Rosji, który nakazał wycofać wojska z rosyjsko-ukraińskiego pogranicza i zachęcił separatystów ze wschodniej Ukrainy, by przełożyli referendum niepodległościowe. Skoczyła do góry giełda w Moskwie, a na eurodolarze sesja co prawda w końcu okazała się spadkowa, niemniej finał i tak nastąpił w okolicach 1,3910.

2014-05-02 17:00

Znakomite dane z amerykańskiego rynku pracy nie pomagają dolarowi

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walutowym

 

Poniedziałek (28 kwietnia) na głównej parze walutowej to wzrost wartości euro.  Tego dnia nie mieliśmy  istotnych odczytów makroekonomicznych mogących wpłynąć na eurodolara.

 

Wtorkowa  sesja przyniosła spadek wartości eurodolara. Powodem tego były wstępne odczyty inflacji z Niemiec. Poniżej prognoz wypadły wszystkie wskaźniki inflacji CPI i HICP. Warto dodać, że poniżej prognoz wypadł również wskaźnik koniunktury gospodarczej w Strefie Euro.

2014-04-25 16:00

Lekkie umocnienie eurodolara

Zobacz jak wyglądał ten tydzień na rynku walutowym


W poniedziałek (21 kwietnia) z racji Świąt Wielkanocnych większość rynków była zamknięta, jednak niektóre funkcjonowały normalnie. Podczas tej sesji nie mieliśmy ważniejszych odczytów, a kurs głównej pary walutowej spadł.

2014-04-11 16:00

Początek kwietnia dla wspólnej waluty

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walut

 

Poniedziałkowa sesja (7.04)  pozbawiona była bardziej znaczących czy dramatycznych wydarzeń. W kalendarium makroekonomicznym rankiem poznaliśmy dynamikę (lutową) produkcji przemysłowej w Niemczech, która niemal wpisała się w prognozę, zaś o 10:30 pojawił się indeks Sentix. Wzrósł on z 13,9 pkt do 14,1 pkt, mediana prognoz analityków zakładała tymczasem 14,5 pkt. W ogólności na eurodolarze obserwować można było odbicie po wcześniejszym  intensywnym testowaniu linii 1,37. 

2014-04-04 15:20

Tydzień między wyraźnymi granicami

Trzydzieści siedem i osiem
Można powiedzieć, że ten tydzień na wykresie pary EUR/USD był czasem wahań pomiędzy dwoma dość klarownymi liniami: 1,38 u góry, 1,37 u dołu. Finiszujemy, jak się wydaje, bliżej tego drugiego poziomu. W minionych dniach zdarzały się zarówno próby wyjścia ponad opór (2 kwietnia notowano nawet maksima rzędu 1,3820), jak i przebicia wsparcia (dziś po południu notowano 1,3680).

Co zwracało uwagę inwestorów w tym tygodniu? Pojawiło się trochę danych makroekonomicznych, o których warto wspomnieć. Na przykład w poniedziałek bardzo pozytywnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna z Niemiec – wzrosła w lutym o 1,3 proc. w skali miesięcznej, a o 2 proc. w rocznej, tymczasem zakładano, że spadnie o 0,5 proc. m/m, zaś r/r wzrośnie tylko o 0,8 proc.

2014-03-28 16:00

Tydzień pod znakiem mocnego złotego

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walut

Poniedziałkowa europejska sesja (24.03) to lekkie umocnienie dolara. Za pogorszeniem klimatu na rynkach tego dnia stały nie najlepsze odczyty PMI dla usług i przemysłu z najważniejszych gospodarek. Warto dodać, że w nocy z niedzieli na poniedziałek rozczarowały również dane z chińskiego przemysłu; tamtejszy indeks PMI spadł do najniższego poziomu od 8 miesięcy.

2014-03-21 16:00

Decyzja FOMC wydarzeniem minionego tygodnia

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walut

Poniedziałkowa sesja (17.03) to wzrost kursu pary EUR/USD do okolic nawet 1,3950. Co ciekawe w poniedziałkowym umocnieniu euro nie przeszkodziły ani doniesienia z Krymu, gdzie według oficjalnych danych prawie 97 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączeniem półwyspu do Federacji Rosyjskiej ani dobre dane z USA dotyczące produkcji przemysłowej (luty). Przypomnijmy, odczyt był dużym zaskoczeniem i wyniósł 0,6 proc. wobec prognozy na poziomie 0,1 proc. i wartości poprzedniej - 0,2 proc. Z kolei lekko rozczarowały odczyty indeksu rynku nieruchomości – NAHB (marzec) oraz indeksu NY Empire State (marzec), jednak odchylenie od prognoz nie było zbyt duże, ponadto były to figury o nieco mniejszym znaczeniu.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice