Puls rynku: Raporty codzienne
2014-12-05 06:22 | Poranek po słowach szefa EBC |
Zrozumiała reakcja
Nie można powiedzieć, by Mario Draghi wykluczył wczoraj luzowanie ilościowe w Strefie Euro albo przedstawił jakieś szczególnie optymistyczne oczekiwania co do kierunku rozwoju sytuacji gospodarczej w tym regionie świata. Mało tego, prognozy przedstawione przez EBC (dotyczące dynamiki PKB w Strefie na rok bieżący i dwa kolejne) były dość pesymistyczne.
Z drugiej strony, Draghi nie przedstawił żadnej konkretnej decyzji, ani też nie określił jasno, kiedy ona nastąpi (poza ogólnym sformułowaniem, że na początku roku 2015 analizowane będą skutki dotychczasowych działań, takich jak np. skup ABS-ów, po czym możliwe będzie odpowiednie dostosowanie "skali i tempa działalności").
2014-12-04 15:00 | Czy czwartek przyniósł rozstrzygnięcie? |
Po posiedzeniu EBC
Oczywiście na rynku forex nigdy nie będzie jakiegoś totalnego rozstrzygnięcia na wieki wieków, rzeczywistość kursów walutowych jest bowiem zbyt dynamiczna – tym niemniej zdarzają się dni przełomów, po których sytuacja jest w miarę klarowna przez kilka tygodni czy nawet miesięcy.
Co zatem stało się dziś, w dniu, w którym wszyscy czekali na miesięczne wystąpienie Mario Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego? EBC nie zmienił oczywiście stóp procentowych (i tak już bardzo niskich, w depozycie wręcz ujemnych – Draghi zresztą już dawno temu mówił, że bardziej w dół nie da się w praktyce schodzić). Tym samym główna stopa dla euro to dalej 0,05 proc.
2014-12-04 07:50 | Niski eurodolar i Mario Draghi |
Ku 1,23
Eurodolar, jak to możemy zobaczyć dziś rano, analizując ruchy na wykresie z ostatnich kilkunastu godzin, nie śpieszy się (po silnych spadkach) do korekty, choćby niewielkiej i czysto technicznej, wynikającej z realizacji zysków. Wręcz przeciwnie – kurs oscyluje tylko nieznacznie powyżej 1,23, co oznacza, że strona niedźwiedzi utrzymuje kontrolę nad sytuacją, a euro jest słabe.
Tymczasem dziś o 14:30 mamy konferencję po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Wypowie się zatem sam Mario Draghi – i to od niego będzie zależał rozwój sytuacji. Biorąc pod uwagę niskie poziomy na głównej parze, można sądzić, że ewentualny pesymistyczny wydźwięk jego komunikatu jest już wliczony w ceny. Przez "pesymizm" rozumiemy tu powtórzenie tez o słabej sytuacji gospodarczej Strefy Euro oraz o tym, że EBC poważnie myśli o rozpoczęciu operacji QE. Nie sądzimy, by Draghi już teraz ogłosił jasny ruch w tym kierunku, ale wystarczą mocne sugestie.
Część odczytów z Niemiec i Strefy Euro rzeczywiście była w ostatnim czasie dość słaba (choć nie wszystkie), a jednocześnie jest faktem, że kierownictwo EBC wydaje się być dość zdeterminowane, jeśli chodzi o rozpoczęcie programu skupu obligacji skarbowych. Dodruk pieniędzy jest zresztą zawsze sporą pokusą dla banków centralnych, a kiedy już się zacznie – to nierzadko trudno go zatrzymać (vide historia kolejnych operacji QE w Stanach, w szczególności trzeciej).
2014-12-03 15:50 | Dolar dalej z wielką mocą |
Kolejne minima
Jeszcze kilka dni temu niektórzy spodziewali się, że na eurodolarze, jeśli nawet nie nastąpi zmiana ogólnego trendu, to w każdym razie rozwinie się solidna korekta, np. powyżej 1,26. Problem w tym, że dziś po południu jesteśmy bliżej 1,2320 – i nawet niżej, a to oznacza nie tylko spadek wartości euro, ale i spadek poniżej dotychczasowych, listopadowych minimów (rzędu 1,2360-80).
Innymi słowy, wiele wskazuje na to, że zaczyna się kolejny schodek w eurodolarowym trendzie spadkowym. Jak dziś wyglądały odczyty? Indeks PMI dla usług w Strefie Euro wypadł słabiej od prognozy (51,1 pkt wobec zakładanych 51,3 pkt), w Niemczech wpisał się w założenia (spadek z 54,4 pkt do 52,1 pkt), we Francji był gorszy od przewidywań (47,9 pkt, liczono na wzrost z 48,3 pkt do 48,8 pkt). Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro za październik wypadła minimalnie poniżej przewidywań w relacji m/m (0,4 proc. zamiast 0,5 proc.), w relacji r/r wpisała się w założenia (1,4 proc.).
2014-12-03 07:40 | Silny jednak dolar, a nie euro? |
Bardzo nisko
Dziś rano, po godzinie 7:30, na EUR/USD notujemy poziomy rzędu 1,2370, czyli okolice wsparcia, którego przebicie byłoby wydarzeniem nader poważnym. Już wczoraj zresztą eurodolar szedł w dół, przy braku publikacji makroekonomicznych.
Janet Yellen nie wniosła w zasadzie nic swoją przemową, ale przed nią wypowiadał się inny członek Fed, Richard W. Fischer, który powiedział m.in., że niskie ceny ropy są korzystne dla USA, EBC w Europie zapewne zbliża się do QE, zaś w USA przy poprawie sytuacji rynku na pracy naturalne będzie podwyższenie stóp procentowych, jakkolwiek nie należy w tej kwestii podawać jeszcze konkretnych dat.
2014-12-02 15:10 | Moc wstąpiła w PLN, ale... |
Tutaj w dół
Dzisiejsza sesja, niemal pozbawiona odczytów makroekonomicznych czy innych znaczących punktów, była czasem obniżania kursu eurodolara. Nad ranem notowano poziomy rzędu 1,2470, tymczasem kwadrans po 15:00 mamy 1,2420, co pokazuje po raz kolejny siłę dolara i potwierdza ogólny trend spadkowy (choć pozostało jeszcze sporo miejsca do wsparć, które lokować wypada przy 1,2360-70).
Wystąpienie Janet Yellen, jak się właśnie okazuje, pozbawione było jakichś szczególnych komentarzy na temat obecnej sytuacji ekonomicznej czy przyszłej polityki monetarnej. Było to zresztą przemówienie skierowane do studentów, nie mającego "decyzyjnego" charakteru. W każdym razie na EUR/USD nie ma jakiegoś wielkiego poruszenia, choć wydaje się, że po całodziennym schodzeniu na południe i ustawianiu się na niskich poziomach naturalne byłoby lekkie odreagowanie.
2014-12-02 07:30 | Korekta na USD/PLN |
Lekko w dół
Wczoraj wieczorem eurodolar dochodził do poziomów dość wysokich, mianowicie do okolic 1,25. Jak można się było spodziewać, w ciągu kolejnych kilkunastu godzin, w nocy naszego czasu, nastąpiła lekka korekta o technicznym charakterze – i dziś rano notujemy poziom 1,2465. Nie osłabia to byków całkowicie, aczkolwiek pokazuje, że jeszcze za wcześnie, by całkowicie odwracać losy eurodolara na rzecz silnego euro.
2014-12-01 19:10 | Rynek kontra wskaźniki |
Ruch w górę - i co dalej?
Dzisiejsza sesja okazała się korzystna dla złotego, zaczniemy jednak od głównej pary, tj. od eurodolara. Otóż wczesnym rankiem notowano tu poziomy rzędu 1,2430 - 1,2455 (w przybliżeniu). Maksima z dnia wykraczają ponad 1,25, zaś po 19:00 mamy notowania niewiele niższe: ok. 1,2495. Oznacza to, że euro zyskało na wartości.
To zjawisko jest dość znaczące, jako że np. indeks PMI dla przemysłu Niemiec wypadł słabo - nie tylko, że spadł z 51,4 pkt do 49,5 pkt, ale w dodatku znalazł się w obszarze przewagi pesymizmu, tj. poniżej 50 pkt (wartości, nawiasem mówiąc, prognozowanej). Wskaźnik dla Strefy Euro osunął się z 50,6 pkt do 50,1 pkt, również zakładano tu nieco lepszy rezultat.