FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

14 czerwiec 2024

Puls rynku: Raporty tygodniowe

2018-02-09 23:07

Był to ważny tydzień

Czas zmiany
Godne uwagi jest to, że w dogasającym właśnie tygodniu doszło do przełamania konsolidacji, która utrzymywała się mniej więcej od 25 stycznia w zakresie 1,2340 – 1,2530. Chodzi rzecz jasna o konsolidację na wykresie głównej pary walutowej, czyli eurodolara.
 
Widać w tym pewien techniczny impuls, odrobinę spekulacji i konsekwencję tego, że po prostu przebito wsparcie. Innymi słowy, przepowiednia w jakiejś mierze sama zaczęła się spełniać. Notowania w szybkim tempie 7 i 8 lutego, w środę i czwartek, osunęły się w okolice 1,2215. Potem zostały skorygowane, ale ogólny obraz się utrzymał.

O dziwo, z fundamentami sprawy miały się rozmaicie. Na przykład indeks PMI dla usług w USA wpisał się w prognozę (więc bez rewelacji), ale ISM ją przebił. Z drugiej strony, usługowe PMI dla Niemiec i Strefy Euro też wypadły dobrze i powyżej założeń. Świetnie zaprezentowały się zamówienia w niemieckim przemyśle za grudzień, które poznaliśmy we wtorek, dobrze wzrosły również import i eksport Niemiec. Pozytywne dla euro powinny być też informacje o koalicyjnym porozumieniu CDU z SPD.

2018-02-02 22:45

Dwadzieścia cztery, dwadzieścia pięć

Cóż to się stało?
Stało się w pewnym sensie niewiele. Eurodolar nadal balansuje w okolicach dwóch granic, które niewprost zasygnalizowaliśmy w tytule niniejszego sprawozdania. Mowa o liniach 1,24 i 1,25, choć w kontekście całego tygodnia, a tym bardziej kilkunastu ostatnich sesji, wypadałoby wziąć pod uwagę także poziom 1,23.

Istotnie, 29 i 30 stycznia na wykresie głównej pary notowano minima rzędu 1,2350 czy nawet niższe, a 25 stycznia tudzież wczoraj i dzisiaj można było obserwować wyjścia ponad 1,25. Taki obraz jawi się zasadniczo jako konsolidacyjny – i tak poniekąd jest od tygodnia.

Dziś poznaliśmy dane z rynku pracy USA: bezrobocie i zmianę zatrudnienia za styczeń. Bezrobocie zgodnie z prognozą wypadło na poziomie 4,1 proc., zatrudnienie wzrosło o 200 tys. nowych miejsc, oczekiwano tymczasem 180 tys. miejsc. Tak więc wynik był pozytywny, choć równocześnie rezultat grudniowy poprawiono w ramach rewizji ze 148 tys. do 160 tys. posad. Tak więc finalny wynik nie był aż tak porywający.

2018-01-19 20:45

Tydzień w trendzie bocznym

Tak sobie wędrujemy
Mamy piątkowy wieczór i wyraźnie widzimy, że do przełomu na EUR/USD nie doszło. Główna para walutowa wspięła się u proga tygodnia na wysokie poziomy, po czym wędrowała w zakresie 1,22 – 1,23.

Oczywiście były małe odchylenia u góry (do 1,2315 w środę) oraz u dołu (do 1,2170 w nocy ze środy na czwartek), ale to niuanse.

Rynek utrzymuje siłę euro, ale nie podbija jej już w wyraźny sposób. I tak moc europejskiej waluty zdaje się być wykreowana trochę na wyrost – jakkolwiek nie sposób zaprzeczyć temu, że pojawiły się pewne czynniki o jastrzębim charakterze. Na przykład Weidmann z Bundesbanku czy Hansson z EBC mówili o tym, iż operacja QE nie powinna wybiegać poza wrzesień, nadmierny czy zbyt długi skup aktywów ma swoje negatywne strony, a gospodarka Eurolandu ma się dobrze. Na rzecz euro, albo raczej przeciw dolarowi świadczyły też niektóre wiadomości z USA, np. spory wokół możliwego shutdownu. Z drugiej strony, w Europie p. Villeroy z Banku Francji wyraził obawy co do zbyt mocnego euro, do tego w tle mamy perturbacje wokół możliwej (albo niemożliwej...) koalicji w Niemczech i wreszcie przyszłe wybory we Włoszech, gdzie mocną frakcję stanowią lewicowi eurosceptycy.

2018-01-12 23:28

Perypetie wciąż mocnego złotego

Wątek głównej pary
Eurodolar ostatecznie przebił maksima testowane u progu stycznia oraz we wrześniu, ulokowane nieco poniżej 1,21. Dzisiejszy ruch był mocny – wynikał zarówno z opublikowanych w tym tygodniu zapisków EBC, jak i z samego faktu, że przebito opór, co skończyło się cokolwiek lawinowo. Tym samym wykres dobił do 1,22.

Warto powiedzieć, że to oznacza powrót na tereny, w których wykres ostatni raz trwale wędrował w roku 2014, tyle że wówczas był to proces schodzenia na południe i umacniania dolara.

Teraz dolar jest słaby, rynek być może nie dowierza w trzy podwyżki stóp w tym roku, a jednocześnie sądzi, że EBC może zakończyć operację QE zgodnie z planem, tj. we wrześniu. Zapiski EBC uznano za jastrzębie, takie też były niektóre głosy oficjeli Banku, np. p. Nowotnego, który sugerował, że w tym roku polityka powinna zostać zacieśniona.

2017-12-22 20:59

Ostatnie słowa przed Świętami

Piątkowy wieczór – parę podsumowań
Pod koniec listopada – ale nie pod sam koniec, można dodać – wykres eurodolara wspiął się na poziom 1,1960. Kilka dni później, na przełomie miesięcy, notowano podobne, choć nieco niższe podejście. Następnie dolar zaczął zyskiwać systematycznie na wartości, ale po ok. tygodniu (a było to już w grudniu) sytuacja zaczęła się zmieniać.

Fed podwyższył stopy procentowe i dał do zrozumienia, że zasadniczy program na przyszłość to 3 podwyżki w 2018 i 2 w roku 2019. Dolar jednak wtedy potaniał, bo oficjele z FOMC nie wnieśli nic nowego, nic ponad oczekiwania rynkowe. Do tego dwóch z nich (Evans i Kashkari) głosowało przeciwko podwyżce. Co więcej, rynek zaczął się trochę ustawiać pod grudniowe obrady EBC. Te również nie wniosły nic nowego, zatem – na zasadzie sprzedaży faktów – eurodolar poszedł w dół.

2017-12-15 20:03

Tydzień banków centralnych dobiega końca

Co za nami?
Śmiało możemy mówić o tygodniu, aczkolwiek mamy dopiero piątkowy wieczór. Tym niemniej interesują nas w głównej mierze dni robocze. W naszej strefie czasowej wszystko dobiega końca, handel potrwa jeszcze dobrych parę godzin w Stanach Zjednoczonych – ale potem rynki przycichną. Nawet forex, nie mówiąc o bankach i giełdach.

Pora na małe podsumowanie. Eurodolar jest teraz na poziomie 1,1755. Dolar ma się więc całkiem nieźle – pomimo paru zawirowań, z którymi mieliśmy w tym tygodniu do czynienia. Przypomnijmy jednak najpierw, że na przełomie listopada i grudnia wykres podchodził nawet do 1,1940 i wyżej. Później euro traciło na wartości, ale w ostatnią środę wieczorem wspólna waluta przejściowo zyskała na wartości. Powody, jak się wydaje, były dwa: po pierwsze, FOMC zrobił to, czego oczekiwano (podwyższył stopę funduszy federalnych o jedno oczko i zasugerował 3 kolejne ruchy na rok 2018 oraz 2 na 2019), tak więc pojawił się pretekst do odreagowania – kto był pierwszy, ten był lepszy; - po drugie, gracze przygotowywali się już do wyników posiedzenia EBC. Te poznaliśmy, zgodnie z planem, o 13:45 i 14:30 w czwartek. Stóp procentowych nie ruszono, QE potrwa co najmniej do września 2018 na obecnym poziomie, Mario Draghi uważa przy tym, że gospodarka ma się coraz lepiej, a inflacja rośnie – ale inflację tę trzeba jeszcze wspierać luźną polityką.

2017-12-08 22:12

Pięć grudniowych dni

Dłuższy czas
Tak naprawdę będziemy mówić o dłuższym okresie, aby mieć bardziej ogólną perspektywę. Zacznijmy bez skrępowania: od roku 2015.

Wtedy to, w roku 2015, u jego początków, eurodolar wszedł w szeroką konsolidację 1,04 – 1,17 (w przybliżeniu, rzecz jasna), która obowiązywała do połowy roku 2017. Różne rzeczy działy się po drodze: EBC wszczął operację QE, Fed zaczął podwyższać stopy procentowe itd.

Najnowsza faza trwa od końcówki lipca 2017. Zakres wahań to 1,1560 – 1,21 (znów w ogólności) i można w jego obrębie wyróżnić także pośrednie, średnio- i krótkoterminowe wsparcia, opory czy quasi-trendy. Słowem: szeroka konsolidacja.

2017-12-01 21:34

Oczy zwrócone na Senat, a co poza tym?

Wokół dolara
Eurodolar oscylował dziś w obszarze 1,1850 – 1,1940. Obecnie – po godzinie 21:15 – mamy 1,1890. Na razie wciąż nie ma informacji w mediach o tym, iż w Senacie przegłosowano tax bill według projektu Republikanów. W Senacie, rzecz jasna, amerykańskim.

To jest teraz chyba główny temat – i dolar mimo wszystko odzyskał to i owo po osłabieniu z ostatnich dni, nawet jeśli pojawiła się wiadomość niekorzystna dla Trumpa. A ta wiadomość ma charakter polityczny, nie gospodarczy: oto bowiem agencja Reuters donosi, iż Michael Flynn przyznał się do tego, że złożył FBI fałszywe zeznania na temat kontraktów z Rosjanami. Flynn to były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Co więcej, pogłoska mówi, że Flynn jest skłonny do ogłoszenia, że nawiązał kontakt z Rosjanami – i to na zlecenie prezydenta. Na razie te informacje nie są potwierdzone, niemniej na Wall Street doszło do spadków.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice